Kilpnäänme krooniline põletik. 25.04.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Neli ja pool aastat tagasi seitsmendal rasedusekuul diagnoositi mul autoimmuune (Hashimoto)türeoidiit ehk siis kilpnäärme krooniline põletik, mis võib tulevikus põhjustada alatalitust. Pärast sünnitust olen pidevas hädas suurenud kehakaaluga. Kord võtan pisut alla, siis taastub jälle kõik. Küsimus oleks kas suur kehakaal ja kilpnäärme krooniline põletik, millele otsest ravi ei leidu võivad olla omavahel seotud. Ja mida ette võtta, et kaal püsiks normaalsena. Kas on olemas mingeid spetsiaalseid dieete ja kust neid leida. Lihtsalt vähem söömisest ei ole mingit abi.
Ette tänades
Hädaline.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui kilpnäärmehormoonid on korras, ei ole kroonilisel autoimmuunsel türeoidiidil kehakaaluga mingit seost. Kilpnääre võib kaasa aidata kaalutõusule üksnes siis, kui on juba tekkinud alatalitlus. Kindluse mõttes võiksite perearsti juures oma kilpnäärmehormoonide taset kontrollida. Kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga patsient peaks seda tegema kord aastas.
Tõenäolisem on, et kehakaal lisandus raseduse ajal ja peale sünnitust enam raseduseelne kaal ei taastunudki. Tõenäoliselt võtsite esimestel sünnitusjärgsetel aastatel veelgi juurde. Midagi haiguslikku kehakaalu suurenemise põhjusena välja pakkuda ei oska. Põhjuseks enamasti pärilik eelsoodumus, millele lisandub vähene füüsiline koormus ja liigrammus toit. Perearstiga võiks siiski ka kaaluprobleemist juttu teha. Kui kehamassiindeks on üle 30 s.t. tegemist on tõelise rasvumisega, on olemas ka ravimeid, mis aitavad kaalu langetada. Dieeti peate pidama igal juhul. Igasuguseid dieete on kõik tervisajakirjad pungil täis. Kõige ohutum ja loomulikum ning pikas perspektiivis ka efektiivsem on lihtsalt tervislik toitumine vähendades päevast kaloraazi 1600 kcal-ni ning käies 3 korda nädalas trennis (aeroobika, ujumine, jooks vms.) 1-1,5 tundi korraga. Pidage aga silmas, et sellist reziimi peate pidama 1-2 aastat ja soovitavalt kauemgi. Kaalulanguse tempo ei tohi ületada 2-3kg kuus. Muidu ei suuda organism muutustega kohaneda ja kaotatud kaal tuleb kiirelt tagasi.
Olete tõenäoliselt noor ja suhteliselt terve naisterahvas. Võtke ennast kätte! Oma tervise ja välimuse nimel tasub pingutada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.