L-Thyroksi ja kõrge kolesterool 20.02.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Kas L-thyroksiini võtmine (1,5 aastat ja 75 annus) põhjustab kolesterooli tõusu?
Nii ütles mulle kardioloog, kes avastas hüperkolestereemia. Olen 50 aastane, kaalun 54 kg (pikkus 165) ega tarvita praktiliselt üldse rasva.
Tervitades
Merike

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kolesteroolitaseme tõusu võib põhjustada kompenseerimata (ravimata) hüpotüreoos. L-türoksiini võtate selleks, et Teie hüpotüreoos oleks kompenseeritud s.t. kilpnäärmehormoonid oleksid korras. L-türoksiin ise kolesterooli ei tõsta. Vastupidi, kui tänu selle ravimi võtmisele püsivad Teie kilpnäärmehormoonid normi piires, mõjub L-türoksiin pigem kolesterooli langetavalt.
Seega, kui praeguse ravi foonil on kilpnäärmehormoonid korras, pole ei kilpnäärme alatalitlusel ega L-türoksiinil kolesteroolitaseme tõusuga mingit seost. Tõenäoliseks põhjuseks on pärilik hüperkolesteroleemia. Dieet võib osutuda kolesterooli langetamisel ebapiisavaks abinõuks ja kui Teil on ka teisi kardiovaskulaarseid riskitegureid, vajate tõenäoliselt kolesterooli langetavat ravimit.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.