Valulikkus neelamisel 07.02.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Tunnen juba mitu nädalat neelamisel valulikkust. Valu on kõrisõlmest natuke all ja paremal pool ka vahest ka kohe kõrisõlme juures. Tunne on justkui oleks midagi neelamisel ees. Kui ennast paremale poolele kallutada, siis on neelamine normaalne. Kurku vaadates on kõik korras. Tonsillid on normaalsed ja mingit punetust pole.

Samas olen juba 12 aastasest saati olnud hädas kilpnäärmega. Sain umbes 15 aastaselt radioaktiivse joodi ravi ja nüüd tarvitan hormooni lisaks. Annus, mida praegu tarvitan, on mulle sobinud juba 3-4 aastat ja olen igal aastal ka kontrollis käinud. Viiamati käisin aasta tagasi. Mingeid erilisi muutusi kilpnäärme koes pole kunagi leitud (tsüste jmt). Viimane ultraheli tehti umbes 2 aastat tagasi.

Minu küsimus - kas selline kummaline valu võib olla seotud kilpnäärmega? Kas oleks alust minna selle probleemiga endokrinoloogi juurde?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt kaelavalu kilpnäärmest tingitud ei ole. Radiojoodravi järgselt kilpnääre sidekoestub ja atrofeerub. Ei ole oma praktikas radiojoodravi saanud patsientidel näinud ühtegi subakuutset türeoidiiti (kilpnäärme viiruslikku põletikku, mis ainsa kilpnäärmehaigusena põhjustab valu).
Soovitan oma murega pöörduda kõigepealt perearstile, kes teeb vajadusel kaelapiirkonna ultraheliuuringu või suunab nina-kurgu-kõrvaarstile.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.