uuemad saavutused diabeedi valdkonnas 13.01.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Eile, 12.jaanuaril helistas mulle tuttav Rootsist, et televisioonis jooksis säärane uudis:
On leitud, et pankrease beeta-rakkude siirdamine on teostatav ka ainult ühe doonoriga ning seda Rootsis ka jub atehti. Nüüd hakatavat seda ka rohkem proovima ja esialgu neil, kel veresuhkur võrreldes teistega rohkem kõigub.
Kas on meie Eesti arstidel ka mingit informatsiooni neist uuematest saavutustest selles valdkonnas? Või maksavad ravimifirmad selliseta uudiste künnise ületamise võimaluse sedavõrd kinni, et....
Olen nimelt I tüübi diabeetikust lapse ema.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Täpsemat infot kõhunäärme ja beetarakkude siirdamise kohta saate eesti keeles Eesti Diabeediliidu ajakirjast "Diabetes" (suvi 2003) dr. Tarvo Rajasalu kirjutatud artiklist. Tõepoolest, sel alal on viimastel aastatel suuri edusamme tehtud. Esialgu on sellised operatsioonid veel eksperimendi tasemel ja tavalises kliinilises praktikas neid ei kasutata. Tõenäoliselt hakatakse tulevikus beetarakke saama doonoritelt peale südameseiskust, nagu praegu saadakse siirdamiseks neerusid.
Kui kiiresti selliseid operatsioone ka Eestis tegema hakatakse, on raske ennustada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.