Lapse ülekaal 02.12.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul selline mure, et 9 a tüdruk, pikkust 140, kaalub 44-45 kilo. Maiustustega me ei liialda, 2 x nädalas käib ujumistrennis, aga kaalu muudkui koguneb. Poole aastaga juba 6 kilo juures. Laps ise muretseb ka, sest koolis teised ju narrivad, samas varem oli ta üks populaarsemaid mängukaaslasi. Nüüd kirjutas päkapikule, et ta enam ei jaksa seda norimist kannatada ja nutab tihti (minu eest salaja). Mida teha?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kiire kaaluiive viitab sellises vanuses (9a.) tütarlapse puhul tõenäoliselt puberteedi algusele. Iseenesest midagi haiguslikku selles ei ole. Organism "kogub varusid" energiamahukaks sugulise küpsemise perioodiks. Kaalutõus aeglustub peagi ja koos menstruatsiooni algusega (tõenäoliselt u.2 aasta pärast) taastub ka saledus. Last nägemata on siiski raske kindlat seisukohta võtta ja soovitan Teil pöörduda kindluse mõttes Kesklinna Lastepolikliinikusse lasteendokrinoloogi vastuvõtule.
Mingit tõsist dieedipidamist ma ei soovita. Teie lapse ülekaal on tegelikult minimaalne ja selles vanuses on nii valgud, rasvad kui süsivesikud normaalseks kasvamiseks ja arenguks hädavajalikud. Toit olgu mitmekesine, rohkelt puu ja juurvilja. Soovitada võiks üksnes magusatest mahladest, pepsist ja kokast loobumist. Pigem juua mineraalvett ja süüa puuvilja ehedal kujul.
Nagu ise kirjutate, maiustustega Te ei liialda. See, et laps trenni teeb, on väga hea ja just ujumine annab hea rühi ja kulutab palju energiat.
Mida Teie teha saate, on olla tütrele toeks. Kiitke tema välimust igal võimalikul juhul, sellest ei saa kunagi küll. Las teevad sama ka isa, vend ja õde, vanaema ja vanaisa jne. Aidake valida ilusaid riideid ja soovitada soengut. Teie tütar on "algaja" noor neiu ja esialgu veidi kohmetu. Kogemus, et populaarsus pole igavene, on tegelikult kasulik. Nüüd selguvad tõelised sõbrad, kes ei pea oluliseks välimust, vaid olemust. Tõenäoliselt on klassi- ja trennikaaslaste hulgas teisigi "paksukesi".
Arsti juures aga käige siiski ära, igaks juhuks!
Edu soovides,
dr. Anu Ambos.