rasestumine 16.10.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

olen 20aastane. esimese tüübi diabeetik olen olnud natuke üle 10 aasta. mul on probleeme neerudega. kui hea rasestumise võimalus mul on? kas rasedus võib mulle ohtlik olla? kas diabeet võib edasi kanduda ka lapsele?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Et Teile vastata, peaksin teadma, kui tõsised probleemid Teil neerudega on. Rasestumine sõltub siiski pigem glükeemilisest kontrollist kui algavast diabeetilisest neerukahjustusest. Kui diabeet on enam-vähem kompenseeritud ja günekoloogiliselt olete terve, on Teie võimalused rasestuda samasugused kui teistel teievanustel tütarlastel. Samas on rasedus neerudele suureks koormuseks ja selle edukas lõpuni kandmine eeldab normaalset neerude talitlust. Kui Teil on püsipartner ja soovite saada last, pidage oma endokrinoloogiga nõu.
Olete 1. tüüpi suhkruhaige ja see lapsele küll edasi ei kandu. Diabeetikust ema lapsel on tõenäosus jääda samasse tõppe u. 2%, seega mitte palju suurem, kui terve ema lapsel.
Tervitustega,
dr. Anu Ambos.