kilpnäärme mõju lapse arengule 29.09.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

olen 19 nädalat rase ja sooviksin teada kuidas mõjutavad kilpnäärmetalitluse häired lapse arengut raseduse ajal?
aitäh vastuse eest!
kati

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Loote kilpnääre kujuneb välja 12. rasedusnädalaks. Enne seda saab loode vajaliku hormoonikoguse emalt ja on selles osas ema hormoonidest sõltuv.
Ka peale 12. rasedusnädalat vajab loode siiski ema kilpnäärmehormoonide toetust, kuigi mingil määral varustab ta ennast juba ka ise.
Eelnevast on selge, et emapoolne kilpnäärmehormoonide vaegus (kilpnäärme alatalitlus), kui see ei ole asendusravimiga piisavalt kaetud, võib loote arengut kahjustada ja seda eriti raseduse varases staadiumis. Seega naised, kellel on juba enne rasedust diagnoositud kilpnäärme alatalitlust, peaksid kilpnäärmehormoonide taset kontrollima kohe, kui rasedusest teada saavad, et vähimagi puudujäägi korral asendusravimi annust suurendada.
Kilpnäärme ületalitlus loote arengut enamasti tugevasti ei mõjuta. Ületalitlusega rasedad saavad kilpnääret pärssivat ravi sellises annuses, et hormoonid püsiksid normi ülemise piiri lähedal ja ema suudaks rasedusega seotud koormust vaatamata ületalitlusele taluda.
Kõigile vastsündinutele tehakse Eestis 3.-5. elupäeval kilpnäärmehormooni analüüs, et selgitada välja kaasasündinud kilpnäärme alatalitluse juhud. Need ei ole siiski enamasti seotud rasedusaegsete mõjudega, vaid harvaesinevate pärilike või lootearengu häiretega. Kui see analüüs on korras, võib ema olla kindel, et tema lapse kilpnääre on terve.
Tervist ja edu soovides,
dr. Anu Ambos