Gravesi tõbi ja katkenud rasedus 26.09.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
2020 aasta oktoobris sünnitasin oma kolmanda lapse. Juunis 2021 hakkasin end väga kehvasti tundma ja juulis 2021 sain Gravesi tõve diagnoosi. Algselt perearstile antud analüüsitulemused olid järgmised:
ANALÜÜSID
07.07.2021 16:25: FT4 76,51 pmol/l [norm 11.5 - 22.7]
06.07.2021 23:28: TSH <0,01 mIU/l [norm 0.4 - 4]
06.07.2021 21:55: Ferritiin 45,4 µg/l [norm 10 - 150]
06.07.2021 21:55: Foolhape 17,81 nmol/l [norm 7.64 - ...]
06.07.2021 22:08: Vitamiin B12 237 pmol/l [norm 156 -672]
06.07.2021 22:01: Borrelia IgM 4,6 [norm ... - 18]
06.07.2021 10:17: Hemoglobiin 134 g/l [norm 121 - 150]
06.07.2021 10:17: Leukotsüüdid 2,8 E9/L [norm 4.1 - 9.7]
06.07.2021 10:17: Erütrotsüüdid 4,83 E12/L [norm 4.1 - 5.2]
06.07.2021 10:17: MCV 86,3 fl [norm 82 - 95]
06.07.2021 10:17: MCH 27,7 pg [norm 28 - 33]
06.07.2021 10:17: Trombotsüüdid 190 E9/L [norm 157 - 372]
Endokrionoloog tegi lisauuringud, mille tulemusi kahjuks hetkel ei leidnud digiloost ja määras ravimiteks Thyrosan, Prednisolooni Ja Propra. Ravi kestis juuli 2021 kuni jaanuar 2022. Ravimite koguseid pidevalt korrigeeriti. Ca kuu pärast ravi lõppu hakkasin ennast taas kehvasti tundma. Juuksed kukkusid peast ja olid tugevad tsüklihäired. Päevad pikalt ca 2-3 nädalat, aga mitte väga vererohked. Viimastel kuudel pigem määrimine ja sedagi üle päeva. Analüüsid andsin veebruari lõpus ja mai keskel ning need olid normis ja ravi ei vajanud. Mais 2022 sain teada, et olen lapseootel. Juunis 2022 antud kilpnäärme analüüsidest oli TSH veidi normist (TSH = 0,01 mIU/l; FT4 = 2,8 pmol/l). Naistearst konsulteeris Endokrinoloogiga ja ravi ei peetud vajalikuks. Juuli keskel oli I trimestri uuring, mis näitas suurenenud riski Downi tõvele (NT=2.2 mm, Free B-hCG=44,6 IU/l, PAPP-A=0,714 IU/l) ja sain riiklikult tasutud Niptify testi, mis ohtu ei kinnitanud.
Augusti keskel ämmaemanda juurde kontrolli minnes selgus, et beebi süda ei löö enam. Oli 19.rasedusnädal ja väidetavalt oli see just juhtunud. Liigutusi ma ei hakanudki tundma ja seda peeti normaalseks, kuna platsenta eesseinas. Sünnitus kutsuti esile ja selle käigus selgus ka põhjus - nabanöör oli üleni keerdus. Lahkamine kinnitas, et lootel väärarengud puudusid, aga nabanööril oli liigkeerdumine - 47 keerdu.
Minu küsimused on järgmised:
1. Kas I trimestri uuringutulemust võis mõjutada asjaolu, et kilpnäärmenäitajad olid veidi korrast ära?
2. Kas selle probleemi nabanööriga võis põhjustada eelnev kilpnäärmeravi? Ravist oli küll ca 3 kuud möödas, kui rasestusin, aga ma ei tundnud end seal vahepeal hästi. Rasedana oli enesetunne väga hea. Olin teadlik, et rohtude tarvitamise ajal rasestudes on väärarengu oht, aga mulle kinnitati, et edasikanduvat kahjulikku mõju ravil ei ole.
3. Kui mitte ravi, siis kas haigus ise võis selle tingida, kuigi oli sel hetkel kontrolli all?
4. Perioodil juuli 2021 kuni oktoober 2022 imetasin oma kolmandat last. Samal ajal oli ka kilpnäärmeravi algus. Endokrinoloog ütles, et ma ei pea imetamist lõpetama, kui hoian rohtude võtmisel ja imetamisel 6h vahet. Raviplaan oli imetamisaegade põhjal ülesehitatud. Sellest on nüüd juba aasta, aga viimaste traagiliste sündmuste valguses olen hakanud selles kahtlema. Kas ravi ajal imetamine võib olla jätnud lapsele mingi jälje? Kas oleks mõistlik kontrollida tema kilpnäärme näitajaid?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt ütlen kohe, et ma endokrinoloogina ei tegele igapäevaselt rasedate jälgimise ega ravimisega. Eestis tegelevad sellega dr. Anne Kirss Tartus ja dr. Ülle Jakovlev ja dr. Mari Verrev Tallinnas. Samas on üldiselt aktsepteeritud seisukoht, et kilpnäärme ületalitlus erinevalt alatalitlusest ei põhjusta raseduse tüsistumist ega loote väärarenguid, samuti ei moonuta hüpertüreoos ka Downi tõve riski näitava analüüsi tulemusi. Hüpertüreoosi ravitakse vajadusel ka raseduse ajal ja valikravimiks on just thyrosan (propüültiouratsiil). Ka imetamise ajal on just see ravim ületalitluse ravimiseks näidustatud, kuna selle sattumine ema organismist rinnapiimaga lapse organismi on minimaalne. Seepärast ei pea selle ravimi võtmisel ka imetamist lõpetama.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.