insuliiniresistentsus 23.09.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

2017. aastal diagnoositi mul 2 haigust. Esimene neist on kilpnäärme alatalitlus, teine ​​insuliiniresistentsus. Tehti ka insuliiniresistentsuse test.
GTT 4,89 ... x ... 6,04
INS 12,5 ... x ... 126
C-pept 645 ... x ... 4568
Hetkel võtan Thyroxine (25/50) tablette pool tundi enne sööki ja Metformini (2 korda päevas x 500 mg peale sööki). Pärast konsulteerimist teiste endokrinoloogidega mõned neist ei näe metformiini võtmise vajadust ja soovitavad vähendada annust 500 mg-ni üks kord päevas või lõpetada selle võtmine üldse. Siiani pole keegi suutnud mulle lõplikku vastust anda.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Insuliinresistentsus ei ole haigus, vaid pärilikult edasi antav eeldus, mis suurendab mõningate haiguste (näiteks 2. tüüpi diabeedi) riski. Teie noort iga arvestades arvan, et metformiini määrati Teile pigem polütsüstiliste ovaariumide sündroomi tõttu, millele viitab ka Teile tehtud suguhormoonide analüüs. Insuliinresistentsus esineb polütsüstiliste munasarjade sündroomi puhul sageli ja arvatakse, et see on üks selle sündroomi kujunemise olulisi mehhanisme. Metformiin suurendab insuliinitundlikkust (seda teeb ka näiteks kehakaalu langetamine) ja muudab polütsüstiliste munasarjade sündroomi kulu soodsamaks. Kas Teil on mõistlik metformiini edaspidi võtta või mitte, on küsimus Teie günekoloogile, arvestades võimalikke tsüklihäireid, messuguhormoonide taset ja munasarjade ultraheliuuringu leidu.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.