Probleem (hormonaalse) aknega 25.01.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Soovin uurida, kuidas on võimalik oma hormonaalset tasakaalutust uuesti naturaalselt tasakaalu saada?

Ma olen käinud erinevate arstide juures nii Eestis kui Hispaanias, kuid nemad soovitasid vaid pille või Roaccutane'i. Antibeebipille ma võtsin 4-5 kuud, kuid need mõjusid mu vaimsele tervisele väga halvasti, niisiis lõpetasin nende võtmise. Roaccutane'i ei soovi ma üldse võtta, kuna tean, mis tagajärjed nendega võivad tulla.

Mul on tekkinud näkku akne, mille olen enam-vähem kontrolli alla saanud tänu Duac Gel'ile, mida mu perearst välja kirjutas, kuid alati peale millegi magusa või piimatoodete söömist tekivad mulle uued punnid lõuale. Samuti on tekkinud mõned punnid (mitte põletikulised) ülaseljale.

Samuti on mul probleem peanahaga - peanahk ketendab, sügeleb ning juuksed muutuvad kiirelt rasuseks. Kuid üldiselt on mu nahk suhteliselt kuiv. Kui ma teen midagi füüsilist, st kergekoormusega trenni või jalutan, siis ma hakkan palju higistama (peopesad, jalatallad, selg).

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Olen Teile vastates veidi segaduses. Teie konsultatsioonisoovis on kirja pandud, et olete mees. Samas räägite beebipillide võtmisest, mida on soovitatud Teie näonaha parandamiseks. Kas olete siiski tegelikult naine? Akne ravis on meeste ja naiste puhul tõepoolest veidi erinev lähenemine. Naiste puhul on võimalik kasutada nn. beebipille, mis muudavad organismis mees- ja naissuguhormoonide suhet naissuguhormoonide kasuks aidates üheaegselt hoiduda soovimatust rasedusest ja parandades samal ajal ka naha kvaliteeti. Meestel selline ravivõimalus puudub. Kui Duac Geli välispidine kasutamine hoiab akne kontrolli all, on väga hea. Ainult, et välispidistel vahenditel puudub pikaajaline mõju ja neid tuleb kasutada pidevalt. Lisaks on soovitav toituda tervislikult eelkõige hoidudes liigsetest süsivesikutest. Mõnikord aitab ka päike, merevesi või saun. Kui olete naine ja Teie meessuguhormoonide tase on normist kõrgem, tuleks selgitada selle allikas (munasarjad või neerupealised) ja proovida, kas seda on võimalik ravimitega normaliseerida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.