Veri ja veresuhkur 09.10.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen 1 tübi suhkrutõvega, juhtus selline enne olemattu asi et hakkasin suhkrut mõõtma ja vaatasin et näpust veri kuidagi väga hele punane ja vedel, panin testriba siis verepeale ja näen et testriba ei taha endasse verd imeda...väga vaevliselt ja tulemus tuli 1mmol proovisin kohe järgi teised paar sõrme ja sama asi, enesetunne polnud paha, ehmatas ära ja jõin suhkruvett...natukese aja möödudes proovisin uuesti ja kõik oli korras, veri läks kohe ilusti ribale ja siis tulemus üle 5mmol midagi, on teil aimu mis see võis olla ah jaa ma võtan aspiriini kah et hoida verd vedelamana, aga siiani pole veri nii imelik olnud kui tookord.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Pigem oli see lihtsalt üks ebaõnnestunud verevõtmine, mida võib mõnikord ette tulla. Kui enne vere võtmist näpuotsa mingi desinfitseeriva lahusega puhastate, võis tegemist olla selle lahusega, millele ka tilgake verd oli lisandunud. Peale suhkruvee joomist saite vere lihtsalt paremini kätte. Samas tuleb hüpoglükeemiate suhtes siiski valvas olla - kui veresuhkur peale suhkruvee joomist oli 5 mmol/l, on täiesti võimalik, et enne seda oli väärtus madalam. Ja kui väärtused 3-4 mmol/l enesetunnet ei muuda, viitab see hüpotunde nõrgenemisele, mis on ohtlik. Püüdke edaspidi liig madalatest veresuhkrutest hoiduda - mõelge läbi oma söögiajad, liikumine ja insuliini annused, et hüpode oht oleks võimalikult väike. Kindlasti oleks kasu sensorist, kuigi haigekassa seda esialgu veel täiskasvanutele ei hüvita.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.