alakaal, madal vaba testosteroon 04.10.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Ma olen 197 cm pikk, tugevalt alakaalus (kehakaal ~60kg). See probleem on vaevanud mind alates teismeeast. Mind on saadetud erinevatele toitumisalastele nõustamistele, olen üritanud korduvalt toitumist reguleerida. Niipea kui hakkan sööma rohkem kui 2500 kcal päevas, tekivad kõhuga probleemid ja ma ei suuda rohkem süüa. Samuti olen kursis tervisliku toitumise põhimõtetega. Aga kaalu tõsta pole õnnestunud.

Uurisin hiljuti oma vaba testosterooni taset ja selgus, et see on normi alampiiris. Vere näitajad:

Testosteroon: 17.1 nmol/L
Suguhormoone siduv globuliin: 50.7 nmol/L.

Arvutuslik vaba testosteroon seega normaalse albumiini puhul 0.271 nmol/L või 78 pg/mL.

Kas kondisus ja tugev alakaal võib olla madala vaba testosterooni tasemega seotud? Kui jah, siis kas siinkohal on mingisugune ravivõimalus?

Aitäh!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõhnus iseenesest ei tohiks madala testosterooni taseme põhjuseks olla. Küll võib olla selle põhjuseks nälgus s.t. liiga väike ööpäevane kaloraaz või oluliste toitainete puudus. Teie testosterooni tase pole tegelikult madal, pigem on kõrge sidusvalgu tase. Lisaks ei otsusta me kunagi testosterooni taseme üle ühekordse määramise alusel. Soovitan pöörduda Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinikusse, et saada oma probleemi osas igakülgset kompetentset nõustamist.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.