Kilpnäärme ületalitus 14.09.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul tuvastati kilpnäärme ületalitus. TSH 0.008, fT4
39.17, vitamiin B12 97.
Täna käisin endokrinoloogi juures, kes käskis mul koheselt tablette (propranolool) võtma hakata ja rinnaga toitmine lõpetada (sünnitasin 5 kuud tagasi). Minu sõbrannal oli samasugune olukord, ent tema arst andis talle 3 kuud aega lapse võõrutamiseks rinnast. Sõbranna tablette võtma ei hakanud ja mõne kuu pärast, kui talle tehti uus analüüs oli proovid korras. Kas võib olla, et pärast sünnitust võivadki need hormoonid kõikuda ning olukord võib iseenesest paraneda? Mu laps saab niigi vähe rinda, mistõttu ei tahaks ma kuidagi rinnaga toitmist veel lõpetada. Kas raviga viivitamine võib väga ohtlik olla?
Täna tehti ka TPO antikehade test, mille tulemus oli 49,5. Neljapäeval lähen ultrahelisse ning teisipäeval tagasi arsti juurde, kes tahab juba teada, kas mu enesetunne on paremaks tablettidega läinud.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Jah, peale sünnitust võib autoimmuunne kilpnäärmehaigus ägeneda ja ägenemine võib kulgeda mitmel erineval moel. Üks võimalus on, et tekib ületalitlus, mis mõne aja möödudes muutub iseeneslikult alatalitluseks. Teine võimalus on, et tekib ületalitlus, mis püsib pikemat aega (kuid kuni aastaid). Ei ole päriselt välistatud ka alatalitluse teke ilma eelneva ületalitluseta. Esimesel juhul kestab ületalitlus tavaliselt mõni nädal kuni kuu, on suhteliselt kergekujuline ja seda ei ravitagi. Peale ületalitluse möödumist kujuneb kuid kestev alatalitlus, mis võib vajada asendusravi sünteetilise kilpnäärmehormooniga ja enamusel normaliseerub kilpnäärme talitlus ca 1 aasta peale sünnitust. Teisel juhul ületalitlus iseeneslikult ei möödu, vaid tasapisi hoopis süveneb ja vajab ka türeostaatilist ravi. Kumma variandiga Teie puhul tegemist on, pole Teie kirja alusel võimalik öelda.
Propranolool ei ole Teile korraldatud kilpnäärme raviks, vaid vaevuste leevendamiseks. Tegelikult kilpnäärme ravi alustamiseks rinnaga toitmist lõpetama ei pea, sest üks ravimitest - propüültiouratsiil - rinnapiima peaaegu ei jõua. Soovitan endokrinoloogiga rääkida, et soovite väga rinnaga toitmist jätkata ja olete nõus ka vaevusi (väsimus, kätevärin, kõhulahtisus, kõhnumine, suurenenud higistamine, unehäired jne.) taluma. Kuna olete noor ja tõenäoliselt terve naine, siis otsest ohtu elule mõõdukas ületalitlus endast ei kujuta. Või siis soostute proovima propüültiouratsiili. Jälgima peab Teid igal juhul.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Kilpnääre ületalitus

Tere. Kui on nii väike ületalitus siis kas võib päikest võtta, reisida soojalemaale puhkama, nüüd suvel??
Kas süüa ja juua võib kõike? Kuidas alkohool mõjutab ületalitus(mis alkohooli võiks tarvitada, ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Selliste hormoonanalüüside puhul nagu Teil (mina nende alusel kilpnäärme ületalitlust ei diagnoosiks) võib nii päevitada, reisida kui ka mõistlikus koguses alkoholi tarbida.
Tervitades,
Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus ja vaktsineerimine

Kilpnäärme ületalitus olnud u 2 aastat, võtan thyrosooli 5mg/p Ei ole veel Covidi vastu vaktsineerida julgenud,
Kas Covidi vastu vaktsineerimine võib võimendada haiguse kulgu?
Tänan vastuse ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Vaktsineerimine COVID-19 vastu kilpnäärme ületalitluse kulgu ei mõjuta. Küll võib seda mõjutada haigestumine COVID-19 infektsiooni. Seega on vaktsineerimine Teie huvides.
Tervitades,
Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus ( järg 76784 )

Kas peale radioaktiivsejoodi muud ravi pole?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Küsimus eelnevalt vastatud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus

Tere. Mul on üsna suur kilpnäärme ületalitus - üle kahe korra suurem kui olla tohiks. Kas ma tohin juua porgandi ja kapsamahla või on see kahjulik? Olen lugenud, et kapsamahlas on joodi. Avaldaks see mulle ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Võite juua kõiki puu- ja juurviljamahlu. Teie kilpnäärme talitlusele see mingit mõju ei avalda (isegi kui mahlas peaks sisalduma mikrokoguses joodi).
Tervitades,
...

Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus

Kas sõlmelise kilpnäärme puhul tablettravi suudab suurenenud kilpnääret väiksemaks teha?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Ei suuda. Tablettravi saab ületalitluse korral aidata kilpnäärme talitlust normaliseerida, kuid kilpnäärme mahulistele muutustele see ei mõju.
Tervitades,
...

Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus

Tere!

Mul avastati kilpnäärme ületalitus ja määrati raviks 3x2 tabletti Tiotili päevas. Olen võtnud neid 5 päeva ja tunnen, et süda klopib rohkem kui enne ja õhtuti on raske magama jääda, ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tiotiil ärevust ei tekita. Ärevust tekitab kilpnäärme ületalitlus. Viie päevaga ei ole ravim veel suutnud kilpnäärme talitlusele oluliselt mõjuda ja nii ongi lisandunud veel üks ületalitlusele ...

Loe edasi

kilpnäärme ületalitus

kilpnäärme ületalituse iseloomulik tunnus on kehakaalu langus, mul on diagnoositud kilpnäärme ületalitus, aga millegipärast on kiire kehakaalu tõus.Kas see on loomulik niisuguse haiguse juures.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Umbes 10%-l juhtudest võib kilpnäärme ületalitlus põhjustada kaalutõusu. Seega pole kaalutõus ületalitlusele iseloomulik, kuid erandjuhtudel võib seda esineda. Loota võib, et koos ületalitluse ...

Loe edasi

ületalitus ja jood

tere! kuulsin et pappiloomidele joodi määrides võib neist lahti saada. mul on ületalitus, kas ma võin siis proovida või mõjub see mulle halvasti? enamus on neid dekoltee piirkonnas.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme ületalitluse korral ei soovita joodi ei sisse võtta ega peale määrida. Pöörduga nahaarstile ja leidke teine raviviis.
Tervitades,
dr. Anu ...

Loe edasi

kilpnäärme ületalitus

Tere,
Sooviksin teada kas kilpnäärme analüüsi tulemused TSH 0,013 ja FT4 34,4 on väga paigast ära? Kas niisuguste näitajatega vajaksin tablettravi?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, on paigast ära küll. Tegemist on kilpnäärme ületalitlusega, mille põhjus tuleb selgitada ja mida on vaja ka ravida.
Tervitades,
...

Loe edasi

paast ja kilpnäärme ületalitus

Tere! Palun öelge, kas paast (24 tundi) ja kilpnäärme ületalitus sobivad kokku?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Paastuda võib, kui kilpnäärme ületalitlus on raviga kontrolli all, välja ravitud või remissioonis (vaibefaasis).
Tervitades,
dr. Anu Ambos ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: