Endokrinoloogia, laps 13.08.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, 14 aastase poisil TSH oli 15.63 (synlabis tehtud), Ft4 11,6 (normi min 11,5) kolm nädajat hiljem TSH 5,2 ja FT4 11,2. L-tyroxini veel ei võta. Küsimus: tsh läks palju paremaks iseenesest aga miks siis ft4 langes? Kas ft4 langemine kuni 11,2 on lapsele ohtlik ja vajab ravi? Lapsel on autoimmune tireotiit, ft4 oli koguaeg normis, tsh oli mitu aastat 5-6 piires. Palun selgitage miks selline imelik kõikumine ja kas peame veel jälgima või juba ravimit vajab? Tänan!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
See, miks TSH vastused on kolmenädalase intervalliga sedavõrd erinevad, selgitaks kõige paremini laboriviga. Arvestades FT4 väärtust (normi alumisel piiril), hindaksin tõepärasemaks TSH väärtust 5,2 mIU/l. Siiski pole ka see normis, vaid on kergelt tõusnud. Arvestades asjaolu, et tegemist on lapsega, oleks soovitav alustada asendusravi L-türoksiiniga 50 mcg päevas. Kui perearst asendusravi alustamise osas kõhkleb, soovitan nõu pidada lasteendokrinoloogiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.