Kilpnäärme alatalituse, TSH näit 21.06.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

2019. aasta lõpus vereproovis TSH näit 5,1, midagi ette ei võetud. Nüüd 2021. aasta juuni vereproovis TSH näit 5,24 (läksin murega, et kaal ei lange, kuigi toitumine korras ja juba üle poole aasta aktiivsema liikumisega kui varem ning juuksed on üle 6 kuu väga lahti, kuigi olen kasutanud igasugu vitamiine ning püüdnud erinevaid juuksehooldusvahendeid), perearst väidab, et see on täitsa tavaline ja midagi uurida pole rohkem vaja. Peres on õel juba vist 15 aastat kilpnäärme alatalitus ning eelmine aasta avastati ka tütrel kilpnäärme alatalitus. Kas ma peaks ikkagi rohkem laskma uurida või piisab perearsti ütlusest, et kõik on ju korras?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Suure tõenäosusega on Teil samuti autoimmuunne kilpnäärmehaigus nagu Teie lähisugulastel. TSH alusel otsustades kliiniliselt olulist kilpnäärme alatalitlust diagnoosida ei saa. Samas püsib TSH minimaalselt üle normi ja võiks siiski soovitada veel lisaks FT4 ja FT3 ning ka kilpnäärmevastaste antikehade tiitri määramist, et diagnoosi täpsustada. Kui autoimmuunne kilpnäärmehaigus kinnitub, kuulute jälgimisele ja kord aastas tuleb edaspidi kindlasti kilpnäärme talitlust kontrollida.
Mis puutub kilpnäärme alatalitluse asendusravisse sünteetilise kilpnäärmehormooniga, siis võib proovida väikese annusega (50 mcg L-türoksiini päevas) 3-4 kuud, et näha, kas see parandab enesetunnet. Kehakaalule ega juuksekasvule see mingit olulist mõju ei avalda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.