Kilpnääre ja lümfisõlmed. 02.02.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kilpnäärme antikehad 1300, hormoonanalüüsid korras.

Kilpnäärme ultraheli:
Kliinilised andmed: patoloogia täpsustamiseks TPO Ak tõusu tõttu. UH kilpnäärmest. Kilpnääre mõõtmetelt normis: parem sagar ca 2,0x1,7x4,6 cm, maht ca 8,0 ml; vasak sagar ca 1,7x1,5x4,7 cm, maht ca 6,3 ml; isthmus on ca 3 mm paksusega. Kilpnäärme kogumaht ca 14,3 ml. Kilpnäärme struktuur difuusselt ebaühtlane, koldeid esile ei tule. Vaskularisatsioon intensiivistunud. Kaelapiirkonnas ovaalsed rasvhiilusega ca 4-5 mm lümfisõlmed.
Mida see tähendab ja kas muretsemiseks on põhjust? Olen väga mures.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tegemist on kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga, mis on pärilik riskiseisund - kilpnäärme talitlushäirete tekkimise risk on türeoidiidiga patsientidel 10 korda suurem kui neil, kellel türeoidiiti ei ole. Seetõttu soovitakse kroonilise türeoidiidiga patsientidel kilpnäärme talitlust jälgida - teha rutiinselt hormoonanalüüs 1-2 aastase intervalliga ka siis kui kaebused puuduvad. Kuni hormoonid püsivad korras, pole ravi vajalik. Vähiriski krooniline türeoidiit oluliselt ei suurenda ja tavapäraselt jääb kilpnääre ka normimõõtmetesse.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.