Püsivalt kõrge kortisool 14.01.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Pöördun murega siia, kuna ei ole õnnestunud pikema perioodi vältel uuesti endokrinoloogi vastuvõtule pöörduda.
Nimelt alates märtsist olen käinud kolmel vastuvõtul, iga korraga on mind suunatud kõrgema etapi haigla spetsialisti poole.
Kortisool alates märts 2020 kõrge (väärtused 900-1000 vahel). Kaalulangus - 25 kg, madalapoolne glükoos, jõuetus, nõrkus, pidev külmetushaigustele viitav sümptomaatika. Hemogramm muutusteta, AKTH norm väärtusega, c-peptiid madal 0.2-0.35.

Teostatud kõhukoopa UH, KT ülakõhust - patoloogiata.

Kui suur on Cushing sündroomi diagnoosimise võimalus? Kas on midagi, mida saaksin ette võtta seni kuni õnnestub saada arsti vastuvõtule?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kortisool 900-1000 nmol/l ei ole tegelikult väga kõrge number, tõsisem on asjaolu, et 1mg deksametasooniga kortisool piisavalt ei suprimeerunud. Siiski võib ka sellel olla palju põhjuseid - mitmed sageli kasutatavad ravimid, beebipillid, tõsisem kaasuv haigus, depressioon ja ärevus, rasedus, alkoholi liigtarbimine jne. Tegemist ei pea olema kindlasti Cushingi tõvega. Cushingi tõvele ei viita ka kliiniline pilt - tavapäraselt on sellele haigusele iseloomulik kehakaalu tõus ja veresuhkru kõrgenemine, mitte kaalulangus ja madalapoolne glükoos. Kui veresuhkur on madalapoolne, on C-peptiidi väärtus 0,2-0,35 igati adekvaatne, sest ka insuliini toodetakse siis vähe. Et lõplikku selgust saada, tulebki kõrgema etapi haiglas (s.t. Tallinnas või Tartus) spetasialisti vastuvõtul ära käia.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.