Hüpofüüsi adenoom ja kilpnäärme alatalitlus 28.11.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Kas kilpnäärme alatalitlus võib olla põhjustatud hüpofüüsi adenoomist? Mul on diagnoositud mõlemad aga ma ei tea kas need on seotud?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme alatalitlus ei põhjusta hüpofüüsi adenoomi (healoomulist kasvajat), kuid kompenseerimata alatalitlus võib põhjustada prolaktiini tõusu. Hüpofüüsi adenoom võib teatud tingimustel kilpnäärme alatalitlust põhjustada, kuid hormoonanalüüside abil on võimalik selgust saada, kas kilpnäärme alatalitlus on põhjustatud hüpofüüsi adenoomist või ikkagi kilpnäärmehaigusest. Lõpuks ei ole välistatud, et kilpnäärme alatalitlus ja hüpofüüsi adenoom esinevad mõlemad ühel isikult teineteisest sõltumatult. Seega tuleb ammendava selgituse saamiseks pöörduda Teid raviva endokrinoloogi poole, kes tunneb Teie haiguslugu ja oskab võimalikud seosed lahti seletada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.