Veresuhkur peale gestatsioonidiabeedi põdemist 23.11.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere lgp dr Ambos,

põdesin raseduse ajal gestatsioonidiabeeti. Tehti GTT, mille tühja kõhu veresuhkur oli täiesti normaalne, teised kaks aga veidi üle 10. Raseduse ajal pidasin korralikult dieeti, sõin kindlatel kellaaegadel ca 2.5-3 h vahedega. Veresuhkur hommikuti oli 4.0-4.7, 1.5 h peale söömist tavaliselt 5.5-6.7/8, harva kui näit oli üle 7.0. Nüüd peale rasedust on mul hommikused tühja kõhu veresuhkrud olnud peaaegu 5 ja üle selle, ka lausa 5.7. Ka peale toidukordi on veresuhkur kõrgem kui see oli raseduse ajal. Näiteks õhtul peale üsna väikese taldrikutäie söömist+pool õuna näit 8.3 ( vs enne söömist 4.9). Näiteks 7 ja rohkem olen glükomeetriga mõõtes mitmeid kordi täheldanud.
Mis võib sellise vs suure tõusu ja muutuse taga olla? Raseduse ajal magasin väga hästi, terve öö, nüüd beebiga on uni öösiti väga katkendlik, ka ärkan hiljem kui raseduse ajal tavatsesin ( praegu ca 8:30-9:00,, raseduse ajal ca 7:30).Kas poolik uni ja magamatus (väsimus) võiksid selles rolli mängida? Perearst väidab, et üle 5 tühja kõhu vs ei ole palju ja ei muretse. Kas võib olla, et tekkinud on eeldiabeet?
Suur tänu.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Rasedusaegse diabeedi diagnoosimise kriteeriumid on väga ranged. Mitterasedatel peaks diabeedi diagnoosimiseks olema veresuhkur hommikul tühjalt veeniverest võetuna korduvalt üle 7 mmol/l või Hba1c üle 6,5%. Gestatsioonidiabeedi esinemine näitab juba iseenesest suurenenud riski edasises elus 2. tüüpi diabeeti haigestuda. Teie poolt esitatud andmete alusel Teil veel suhkurtõbe diagnoosida ei saa, kuid teatud ettevaatusabinõud võiks kasutusele võtta küll. Esiteks soovitan loobuda magusast - mitte päris rangelt, kuid suures osas küll. Teine oluline abinõu on normkaalu säilitamine ja kolmas piisav füüsiline koormus (eelkõige aeroobne ja vabas õhus). Viimane on ka kõige füsioloogilisem viis veresuhkru langetamiseks. Igaks juhuks võiks ka perearstiga sidet hoida ja vähemalt kord aastas veresuhkrut ka veeniverest kontrollida (glükomeeter ei ole diabeedi diagnoosimiseks piisavalt täpne).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.