Madal FT4 09.11.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul on 2 aastat FT4 olnud normist madalam, ka FT3. 2015 olid normi alumise piiri lähedal (aga siiski normis). Endokrinoloog ütles et ultrahelis on kilpnääre normaalne ja tegu "füsioloogilise eripäraga". Kas tuleb teha MRT uuring käbinäärmest ja kas on vaja võtta kilpnäärme ravimit (arst seda ei kirjutanud)? Sümptomeid otseselt pole hetkel, kuigi hüpotüreoosi sümptomid on ebamäärased, otsest väsimust vms pole.
TSH 2.39 mlU/l
FT4 9.31 pmol
FT3 3.08 pmol
Homosüsteein 14.5 umol/l

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kas on alust kahtlustada sekundaarset hüpotüreoosi või mitte, otsustab Teiega tegelev endokrinoloog. Tavaliselt peaksid sellisel juhul olema korrast ära ka suguhormoonid, kasvuhormoon, võib-olla ka prolaktiin. Normist madalam FT4 ei ole iseenesest otseseks MRT näidustuseks. Kui sekundaarset hüpotüreoosi ei ole, ei vaja isoleeritud FT4 langusega (TSH ja FT3 normis) patsient ka asendusravi.
Esitage oma küsimused Teid ravivale endokrinoloogile ja laske arstil oma raviotsuseid põhjendada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.