Suurenenud lümfisõlmed ja tsüst kilpnäärme vasakus sagaras 27.10.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördusin perearsti poole kahe sõrmedega tuntava ja mitte valuliku lümfisõlme pärast kaelal (vasakul pool). Neid lümfisõlmi olen seal praeguseks tundnud umbes 2-3 kuud.

Sain saatekirja ultrahelisse ning sealt tuli selline vastus:
vasakul m. SCM tagusi reaktiivne rasvhiilusega lümfisõlm d 0,9cm, lõuaalusi rasvhiilusega reaktiivsed lümfisõlmed d 1,2cm, d 0,6cm. Lisaleiuna kilpnäärme vasakus sagaras osaliselt tihkema sisaldisega septidega tsüstjas kolle 1,6 x 1,1 x 2,3cm

Perearst suunas mind edasi vaid endokrinoloogi juurde. Lümfisõlmi tal edasi pole plaanis uurida.

Kas suurenenud lümfisõlmed võivad olla seotud kilpnäärmest leitud tsüstja koldega? Olen end internetis hulluks otsinud ja leidsin, et suurenenud lümfisõlmed võivad viidata vähile. Samas ühest teisest teie vastusest lugesin, et rasvhiilusega lümfisõlmed ei ole enamasti vähiga seotud. Aga kuskil peaks ju ikkagi mingi infektsioon olema?

Veebruaris tehti mulle ka üldine tervisekontroll ning TSH oli siis 1,63, ka teised näidud olid korras. Kas peaksin kilpnäärme näitajaid uuesti kontrollima, kuna sellest on päris mitu kuud möödas? Perearst selleks vajadust ei näinud. Kas on võimalik, et kaheksa kuuga on näit normist välja läinud?

Võtan muidu ka rasestumisvastaseid pille. Kas need hormoonid ei saa kuidagi kilpnäärmes probleeme tekitada?

Küsin veel, kas pidev pingetunne kaelas võib kuidagi selle tsüstiga seotud olla?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Reaktiivsed rasvhiilusega lümfisõlmed enamasti pahaloomulisele protsessile ei viita. Teie lümfisõlmed on ultraheliuuringul ka normisuurused. Kilpnäärme koldega nad tõenäoliselt seotud ei ole. Endokrinoloogi juures soovitan siiski ära käia ja tõenäoliselt korraldab ta kilpnäärme sõlmest ka pennõelabiopsia pahaloomulisuse välistamiseks. Endokrinoloog võib vajadusel ka kilpnäärme hormoonanalüüsi kontrollida, määrata kilpnäärmevastaste antikehade tiitri või teha muid lisauuringuid, mida ta asjakohaseks peab. Beebipillid kilpnäärmes muutusi ei põhjusta ja lümfisõlmi ei suurenda. Pingetunne kaelas kilpnäärme koldega seotud ei ole, kuna kolle on üsna väike. Pigem on se seotud stressiga - üks stressi püsühhosomaatilisi väljendusi. Seega katsuge rahuneda - tehtud uuringute alusel pole mingit alust kahtlustada vähki.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.