Liigne karvakasv, juuste väljalangemine 23.06.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen viimasel ajal täheldanud suuremat juuste väljalangemist- hajusalt pealae pealt ning juustepiirilt. Varasemalt on seda ikka olnud, kuid pigem kevadel ning sellises koguses mida üldiselt ei pane tähele. Samuti, on ka liigne karvakasv bikiinipiirkonnas ning reite sisekülgedel (väga tumedad ja tugevad kiiresti kasvavad karvad) ning paar tükki ka rindadel. Arvasin et võimalik et olengi karvasem (tumedad juuksed, säärtel tumedad kiiresti kasvavad karvad mis on alati olnud). Kas on võimalik et see on seotud meessuguhormoonide ületootlusega? Ja kui on siis kas neid saab kuidagi tasakaalu viia? Või saab asi olla millegis muus?
Menstruaaltsükkel on väga korrapärane- mis vist välistab polütsüstilised munasarjad? Mingeid hormonaalseid rasetusmisvastaseid vahendeid ei kasuta.
Jaanuaris lasin teha vereproovi et kontrollida vitamiinide, raua taset, kilpnääret jne, kõik näitajad olid korras.
Viimasel ajal on ka olnud väga stressirohke periood, kuid suur karvakasv ning juuste väljalangemine tunduvad olevat pigem mingid sümptomid kui ainult stressist tingitult.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Meili teel on Teie karvakasvu ja ka juuste väljalangemist üsna võimatu hinnata. Seega siis puht teoreetiliselt vastan, et jah, liigne karvakasv naisterahval näol, rinnal, reitel, kõhu keskjoonel võib viidata messuguhormoonide liiale. Tavaliselt esinevad sel juhul ka menstruaaltsükli häired, mida Teil ei ole. Samas on karvakasvu osas väga suured pärilikud erisused ja tumedajuukselistel on karvakasv tavapäraselt rohkem väljendunud. Selles suhtes võib nõu pidada oma günekoloogiga, kes aitab hinnata probleemi tõsidust ja määrab vajadusel ka hormoonanalüüsi (messuguhormoone määratakse kindlasti tsükli I faasis, tavaliselt menstruatsiooni ajal ja kindlasti ei tohiks sel ajal võtta beebipille). Vajadusel korraldab günekoloog ka munasarjade ultraheliuuringu, sest kõige sagedasem meessuguhormoonide liia põhjus naistel on polütsüstiliste munasarjade sündroom. Ravisoovitused annab günekoloog juba sõltuvalt põhjusest.
Juuste hajusa väljalangemisega on lugu keerulisem, kuna sellel on kümneid võimalikke põhjusi ja paljud nendest mittehormonaalsed. Kui kilpnäärme talitlus on korras, siis tulebki põhjust otsida pigem mujalt. Ka stress või kurnav juuksehooldus, samuti ebatervislik toitumine või suitsetamine võivad olla põhjuseks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.