Mineraalid 29.04.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Olen 40 aastane naine. Terviseprobleemidega olen hädas juba natuke üle aasta. Eelnevalt pole selliseid kaebusi esinenud ja ka arsti juurde eriti asja pole elu jooksul olnud. Põhilisilt vaevavad pinges lihased ja närvisurinad jalgades, kuid esineb ka suu ümber treemoritunnet (mida teised ei näe) ja nõelatorgete tunnet näpuotstes. Olen nende probleemidega mitmeid kordi ka arsti poole pöördunud aga keegi pole midagi eriti leidnud. Kahtlustatud on stressi ja aasta tarvitasin ka antidepresante, mis kaebusi ei muutnud kahjuks. Kuskil kuu aega tagasi tekkis aga uus sümptom, mida varem polnud pärast söömist hakkasin tundma ennast väga halvasti, raske oli olla ja mitte kõhus vaid lihtsalt jaks kadus täielikult ära, vaat et ei jõua käiagi nagu mingisse auku vajuks. Sealjuures kaasneb väga aeglane südamelöögisagedus, ms tihti langeb ka alla 50 löögi minutis, samas liikumisele siiski reageerib ja siis hakkab parem ka olla. Eelmisel nädalal jälle uus asi suus pidevalt kibe maitse nagu hingeaurus oleks kibe, samuti läks põletikku suu tagumine limaskest tarkusehammaste ümber. Käisin hambaarstil kes ütles hambad pole probleem otsige põhjust organismist. Herpes on mul olnud eluaeg aga nüüd lakkamatult. Kuna töötan haiglas tegin analüüsid, mis korras välja arvatud mineraalid. Magneesium natuke ala normi 0,67 ref 0,7 kuni 1,05 . Fosfor 1,7 norm seal 0,87 kuni 1,45. Kaltsiumid ka normi ülemise piiri peal nii tavaline kui ioniseeritud. Hel perearstile ja küsisin mis ta arvab ja ta tegi analüüsid TSH 3,75, TPO 19,99, PHT parathormoon 2,63. D vit 81 ehk ka korras aga üllaatus tuli siis kui korrati ka fosfori analüüsi mis nüüd siis kaks päeva hiljem korras 0,92 ja magneesiumi mis nüüd koguni 0,14 kui alumine norm 0,70. Jube väsimus ka kallal jõin ära 2 magneesiumi jooki ja läks natuke paremaks. Kuhu kadus kõik magneesium minu kehast? Analüüsid teostatud kahel korral samas laboris. Lisan veel, et neeruäitajad nagu uurea ja kreateniin ka korras. Muidu ei kaeblekski kui poleks kummalisi sümptomeid. RR korras madalamapoolne isegi, südamelöögisagedus ka madal puhkeoleku pulss 55x min öösel ka alla 40 kui uskuda minu spordikella. Liigun piisavalt, kaal normis tegelen tervisejooksuga aga samas ikka väga harrastaja tasemel. Toit tervislik valmistoitu ja karastusjooke ei tarbi. Viimasel ajal külmetavad ka jalad koguaeg see on ka uus asi alati on ikka väga soojad olnud. Ehk oskte midagi soovitada või vähemalt kelle poole pöörduda?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kuna kilpnääre ja kõrvalkilpnääre on kontrollitud ja hormoonanalüüsid on korras, siis endokriinhaigusega tõenäoliselt tegemist ei ole. Kuna vaevused on põhiliselt seotud seedetraktiga (halb enesetunne peale sööki, kibe maise suus jne.) ja südamega (madal löögisagedus), siis tuleks ehk just sealt uuringutega alustada. Südame tööst aitab saada ülevaadet 24t jälgimisaparaat EKG Holter - seal on näha kui madalaks ja millal pulsisagedus muutub ja kas see võiks olla haiguslik. Võimalik, et vaja oleks ka seedetraktiuuringuid näiteks reflukshaiguse välistamiseks. Fosfori ja magneesiumi väärtused veres võivad suuresti ja kiiresti kõikuda ja erinevatel päevadel tehtud analüüsid võivadki olla erinevate tulemustega. Magneesiumi väärtus 0,14 normi alumise piiri korral 0,7 tekitab siiski kahtlusi, kas tulemus ikka päris õige on.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.