Olnud ületalitlus ja kompuutertomograafia kontrastaine 26.05.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, dr Ambos!
Palun võimalusel kiiret vastust, sest pean kontrastaine sisse jooma 30.ndal mail.
Mul on olnud mõned aastad tagasi (4a) väga hullude sümtomitega ületalitlus. Südametöö 150-200 l/m ööpäevaringselt mitme kuu vältel, väga suured värinad, pidev minestamisetunne jne (tsh 0,0001)
Sain peale thyrozoli ravi (2x10mg) ning kolme nädala pärast oli juba liiga kõrge- tsh 76.
Vaikselt hakkasin vähendama ületalitluse vastast ravidoosi, sest L-thyroxini võtta ei saanud (allergiline reakstsioon). Detsembris haigestusin ületalitlusse (Gravesi tõbi) ning juunis oli mu tsh korras lõpuks.
3a püsis tsh 2,5-4 vahel. Viimase aasta jooksul on püsinud tsh 5,2 ja ft näidud normi piires. Tunnen end väga hästi.
Nüüd pean seoses vähiuuringutega (muu organ) võtma sisse terve liitri kontrastainevedelikku.
Ma ei kujuta ette, kuidas vältida seda, et ületalitluse hullud sümptomid tagasi ei tuleks? See oli tõeliselt jube aeg mu elus.
Olen väga hirmul ja palun Teilt nõu. Kas peaksin loobuma kontrastainest? Onkoloog ei arvanud asjast midagi, perearst samuti.
Endokrinoloogi juurde paari päevaga aega saada ei ole mul kahjuks võimalik.

Suur tänu vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Jah, suure tõenäosusega sisaldab kompuuteruuringul kasutatav kontrastaine joodi. Teoreetiliselt võib jood põhjustada kilpnäärme ületalitlust, eriti autoimuunse kilpnäärmehaiguse foonil. Tegelikult näeme kontrastainest põhjustatud ületalitlust väga harva.
Kas kontrastaine on tingimata vajalik, oskab öelda arst, kes uuringu määras. Mõnikord on võimalik kompuuteruuringut ka ilma kontrastaineta teha. Nagu aru saan, on küsimus halvaloomulises haiguses ja kui onkoloog leiab, et kontrastaine on tingimata vajalik, tuleb tõenäoliselt see risk võtta. Peale uuringut tuleks 2-3 nädala möödudes teha kilpnäärme hormoonanalüüs.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.