Ära lõigatud kilpnääre. 29.11.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere mul on kilpnääre ära lõigatud 19.12.2018.Ja kogu selle aja on olnud kilpnäärme numbrid kõrged.Oktoobri keskel võetud vereproov oli 36,6 siis kilpnäärme proovid.Mul on tõsine probleem et miks pole mau kilpnäärme asi korras kui see on ära lõigatud.Ravimiteks on thyroxin 100 mg iga päev 1 tbl.Ja teisipäev,neljapäev,laupäev on thyroxin 25 mg 1tbl.Ma olen väga väsinud ma ei jaksa midagi teha.Sunnin ennast hommikul ülesse et ma ei saa aru miks mul ära lõigatud kilpnäärmega ikka nii rasked vaevused on.Äkki suudate mulle nõu anda mida peaksin tegema kuhu pöörduma ei jaksa enam edasi jätkata.Kuna mul on veel 2 aastane laps siis suht raske on ennast tema pärast sundida.Aga seda ma teen aga väsimus on nii raske et jube.Ja veel on raseduse algusest diagnoositud diabeet ravimiteks on Janumet 1tbl 2x päevas ja õhtulDiformiin 500mg.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Nagu ma aru saan, võtate L-türoksiini vaheldumisi üle päeva 100 ja 125 mcg päevas. Kui tablettide korrapärasest võtmisest hoolimata on analüüsid korrast ära, tuleb annust muuta. Kui oktoobri keskel tehtud analüüsides oli TSH 36,6, siis tuleb L-türoksiini annust suurendada, kui aga hoopis FT4 oli 36,6, siis hoopis vähendada. Tõepärasemaks pean esimest võimalust ja sel juhul peaksite L-türoksiini annust suurendama 150 mcg-le päevas iga päev. Samuti on oluline, et võtaksite L-türoksiini tõepoolest hommikul tühja kõhuga pool tundi enne sööki ja kindlasti ei tohi seda ravimit võta koos raua- või kaltsiumi preparaatidega. Kordusanalüüsi (TSH, FT4) peaks tegema 4 nädalat peale annuse muutmist.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.