11 a poisil kilpnäärme haigus 11.08.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

11a poisil avastati 2 kuud tagasi, rotaviiruse foonil tsh 0,230 (normi al piir 0,35), Türeotropiini retseptori igg 2,1 (normi 0-1). Samuti esines tahhükardia 170x' ningmuud südametöö häired. Käisime lastehaiglas endokrinoloogi konsultatsioonil, vôeti korduvad analüüsid, mis normis. Uh-s avastati kilpnäärme maht 10 (ealine norm <7), sagarad ebaühtlase kajastr, verevarustuse suurenemine. Ekg normis,el telje pat kalle vasakule. Raviarsti ytles, et hetkel kôik korras, kuid digiloost loen: püsib kahtlus Gravesi tõvele. Kahjuks arst ei seletanud, mida see tähendab, kuidas muutuvad analüüside tulemused. Palun, kas Te selgitaksite olemasoleva pôhjal, mis haigusele on kahtlus, kas see kahtlus on pôhjendatud. Ja veel, kas Teie vôtate vastu ka lapsi. Tänan Teid südamest. Lugupidamisega

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme hormoonanalüüsid olid Teie pojal korras, seega oli kilpnäärme talitlus normaalne ja laps mingit ravi ei vaja. TSH minimaalne langus viisusinfektsiooni foonil võib esineda ka terve kilpnäärmega inimesel ja tahhükardia oli siis ikkagi viirusinfektsiooni kaasnähe, mitte kilpnäärme ületalitlusest põhjustatud.
Graves´i tõve kahtluse all pidas lasteendokrinoloog silmas kõrgenenud kilpnäärmevastaste antikehade tiitrit ja ultraheliuuringu tulemust - ealise normiga võrreldes veidi suurenenud ja ebaühtlase struktuuriga kilpnääret. Graves´i tõbi on päriliku eelsoodumusega autoimmuunne haigus, mis põhjustab ägenemiste korral kilpnäärme ületalitlust. Lapseeas manifesteerub see tõbi väga harva. Ravitakse ägenemise ajal ületalitlust, remissiooni korral, kui kilpnäärme talitlus on normis, ravi vaja ei ole. Lasteendokrinoloog pidas silmas vajadust Teie poega tulevikus jälgida ja 1-2 korda aastas kilpnäärme talitlust kontrollida (seda võib teha ka perearst). Kui analüüsid püsivad korras, on kõik hästi - poeg ravi ei vaja ja mingit halba mõju antikehade tiitri tõus tema organismile ei avalda.
Kuni 16. eluaastani tegelevad Eestis lastega lasteendokrinoloogid. Mina olen täiskasvanute arst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.