Autoimmuunne kilpnäärme alatalitus 06.07.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Raseduse ajal eelmisel aastal oli kerge kilpnäärme alatalitus ja võtsin tabletti. Jaanuaris tehtud vereproov oli korras. Kuu aega tagasi Synlabis tehtud vereproov näitas TSH näiduks 107, 71 molU/l. Perearstikeskuses tehtud vereproov põhjal ütles perearst, et tegemist on autoimmuunse kilpnäärme alatalitusega. Mingi näit, mille ülemine piir on 60, olevat mul üle 1000. Täpsemalt ei tea, mis ülejäänud näidud olid. Raviks määras praegu L-Thyroxini 50 mikrogrammi tabletid. Võtan 1 päevas. Lisauuringute või endokrinoloogia juurde saatmise vajadust ei näinud. Kuna näidud on väga mööda, siis uurin, kuidas need teile tunduvad ja kuna on suur soov lähiajal teine laps saada, siis kas see on võimalik?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teise lapse saamisega peate ootama niikaua kui L-türoksiini annus on paigas ja kilpnäärme hormoonanalüüsid korras. Arvan, et nii kõrge TSH puhul on L-türoksiini annus 50 mcg päevas liiga väike ja vajab tõenäoliselt suurendamist - kui palju just, näitab vereproov. 1000-ne näit oli tõenäoliselt kilpnäärmevastaste antikehade tiiter - tulemus viitab sellele, et alatalitluse põhjuseks on autoimmuunne kilpnäärmepõletik.
Tervitades,
dr. Anu Ambos