TSH ja parathormooni seos 16.05.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kas pikaajaline kilpnääre raviga TSH 0,7 tasemest allpool hoidmine võib tekitada parathormooni ja kaltsiumi tõsu veres?
3.aastat tagasi kui TSH 0,1 tekkis tugev vaskuliidi sarnane urtikaaria, mis kestis aasta ja põhjust ei leitud. Kadus kahe antibiootikumi kuuriga. Tarbisin palju piimatooteid ja sel ajal tehtud analüüsides oli
PTH 9,6
TSH O,52
iCa 1,36
kaltsitoniin 0,5
fosfaat 1,10
D-vitamiin 69
Arsti sooviusel võsin aasta jooksul tugevalt D- vitamiini 100-200mcg. D- vitamiini taset see oluliselt ei tõstnud, PTH läks 11,3 peale
Kas TSH tõus viib sel juhul kõrvalkilpnäärme töö normi viia, või on see pöördumatu protsess? Kuidas üldse välja selgitada parathormooni tõusu põhjus?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TSH tavapäraselt kõrvalkilpnäärme tööd ei mõjuta. Kilpnäärme ületalitluse tingimustes võib mõnikord esineda tagasihoidlik kaltsiumi taseme tõus ja sellega seotud parathormooni mõningane langus, kuid sel juhul on TSH palju madalam kui 0,1 ja ületalitluse möödudes normaliseerub ka kaltsiumi ja parathormooni tase iseenesest.
Teie näitude puhul tekib kahtlus, kas pole kujunemas kõrvalkilpnäärme liigtalitlus - nii parathormoon kui iCa on normist veidi kõrgemad ja D-vitamiini tase pole oluliselt normist madalam. Ka suuremas annuses D-vitamiini tarbimine ei vähendanud parathormooni taset, see pigem tõusis veelgi.
Paluge olukorra selgitamiseks ennast suunata endokrinoloogi vastuvõtule.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.