Kas peaksin kilpnäärme pärast muretsema? 30.04.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul pole kunagi varem olnud probeelmi kilpnäärmega, kuid kuna üritame hetkel kunstlikku viljastamist, siis arst pööras tähelepanu, et viimane verenalüüs näitas S-TSH 3.9 Uml, pool aastat tagasi tehtud eelmine analüüs näitas S-TSH 1.741 Uml. Sain saatekirja endokrinoloogile. Kas peaksin muretsema või see muutus võib olla tingitud millestki muust kui kilpnäärmest? Kilpnäärme alatalitlusele omaseid kaebusi mul ei esine.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teil ei saagi kilpnäärme alatalitlusele iseloomulikke kaebusi olla, sest vastavalt TSH näitudele ei ole Teil kilpnäärme alatalitlust. Jah, kunstliku viljastamise edukuse seisukohalt peetakse optimalseks TSH vahemikku 1-2,5 mIU/l, kuid ühekordne TSH väärtus sellest ideaalsest vahemikust väljaspool ei tähenda haigust. Käige endokrinoloogi juures ära, tõenäoliselt kordab ta TSH analüüsi ja võtab lisaks veel teisigi kilpnäärme talitlust iseloomustavaid näitajaid. Muretsemiseks pole siiski põhjust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.