Kilpnäärne ületalituse mõju rinnaga toitmisel 31.01.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen diagnoositud kilpnäärme alatalitusega. Viimane l-türoksiini doosi reguleerimine oli 2017. aasta algul, mil jäin lapseootele - endokrinoloog määras ennetavalt 125 mcg päevas aga kuna hakkasin kaalu kaotama siis määras rasedust jälgiv naistearst 5 päeval nädalas 100 mcg ja kahel päeval nädalas 125 mcg. Sellega püsis TSH 2 piirides ja ka T4 oli normis. Rasedus oli kerge, ilma komplikatsioonideta aga ka väikese kõhu ja lapse väikese eeldatava sünnikaaluga. Sünnitasin 2017.a. detsembris, laps kaalus 2900g. Peale sünnitust olin ca 1,5 kuud ligi 10 kg vähem oma sünnituseelsest kaalust, nüüd olen hakanud veidi juurde võtma. Jaanuari eelviimasel nädalal käisin sünnitusjärgses kontrollis ja palusin määrata ka TSH taseme. Vastus tuli TSH 0.032 (referents 0.16-3.9), T3 oli 5.0 (referents 3.7-6.1), T4 oli 24.8 (referents 11.5-19.6) ja thyroglobuline 359.7 (referents <99.0). Olen peale tulemuste teadasaamist jätkanud 100 mcg võtmist igapäevaselt. Minu küsimus puudutab tegelikult minu last, kes on sünnist saadik rinnapiimal, piima jätkub ja laps sööb tihedalt ning on terve välimusega ja rahulolev (gaasivalud välja arvata) kuid lastearst ei ole rahul tema kaaluiibega. Kodus kaaludes on näha, et laps võtab juurde, mitte just maksmimumpiirides kuid võtab jõudsalt kuid lastearsti juures näitab kaal hoopis teist numbrit ning alla miinimumi iivet (vähem kui 300g kahe nädalaga). Tahtsin küsida, kas minu praegune kilpnäärme seisund võib mõjutada lapse kaaluiivet kuna hetkel paistab olevat ületalitus (millest siis vist ka mu enda kaalulangus) ja mida saaksin teha olukorra parandamiseks. Tänan Teid ette vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teil ei ole kilpnäärme ületalitlust, asendusravi L-türoksiiniga on lihtsalt veidi üleannustatud (see, mis oli õige annus raseduse ajal, on peale sünnitust osutunud veidi ülemääraseks). Tegite juba õigesti, et L-türoksiini annust vähendasite ja loodetavasti lähevad ka kilpnäärme hormoonanalüüsid paika - uue proovi võiks teha umbes kuu aja möödudes. Türeoglobuliini väärtusel Teie juhtumil kliiniline tähendus puudub ja seda pole edaspidi mõtet määrata. Lapse kaaluiivet ei tohiks L-türoksiini üleannustamine mõjutada - laps ei saa kilpnäärme hormoone Teilt rinnapiimaga, tal on oma kilpnääre.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.