Suurenenud sõlm kilpnäärmes 17.08.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

8.6.2017 tehti UH. Kirjas, et vasakus sagaras isoehhogeenne sõlm – 3,3 cm. 25.7.2017 tehti uus UH, ja seal kirjas, et vasakus sagaras 2,3x1,8x3,7 cm sõlm. Pildiliselt hüpoehhogeenne, piirdunud servadega, servmiselt intensiivse vaskularisatsiooniga, sõlmes pehmekoeline komponent-keskmise maliigsuse riskiga sõlm. Tehti ka biopsia. Võetud proovitükis epiteeli vähe, maliigsust ei kirjeldata. Küsimus – kas see pole ohumärk, et sõlm selle lühikese ajaga kasvanud? Nädal enne teise UH tegemist hakkasin neelatades tundma, et midagi on kurgus. Ja kas see, et hommikuti ärkan tihti peavaluga on seotud kilpnäärmega?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt - ma ei usu, et sõlm Teie kilpnäärmes kahe ultraheliuuringu vahepeal kasvas. Lihtsalt üks radioloog andis sõlmest ainult ühe läbimõõdu, teine oli hoolsam ja andis kolm. Vahe 3,3 ja 3,7cm vahel on 4mm ja see on kõige tõenäolisemalt mõõtmisviga.
Teiseks ei tekita sõlm kilpnäärmes peavalusid. Peavalud võiksid seostuda kilpnäärme talitlushäirega (üle-või alatalitlusega), kui aga talitlus on korras, ei saa kilpnäärme sõlm kuidagi peavalusid tekitada.
Soovitan uue ultraheliuuringu sõlme dünaamika hindamiseks teha 1 aasta möödudes. Siis selgub, kas ja kui kiiresti sõlm kasvab. Vajadusel (kui sõlm tõepoolest aastaga oluliselt kasvanud on) võib siis punktsioonbiopsiat korrata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.