menopaus 19.06.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 50 aastane naisterahvas ja menopausis umbes 1,5 aastat.Mingeid erilisi ülemineku vaevusi pole,kuid on tekkinud tugev ülalaugude turse ja turses on terve keha.Olen kontrollinud silmi ja ka neerusid-korras.Silmaarstid kirjutavad erinevaid rohtusid aga seni kõik olemise hullemaks teinud.Tunnen ka silmade kuivust ja ka nahk kuivab.Kilpnäärme uuringul olid hormoonid piiripealsed.
Liigun palju ja liikudes turse suureneb.Kas peaks ka südant kontrollima kui tegelikult on turses terve keha.
Kas on võimalik,et vaevust põhjustab menopaus ja mida teha,et kilpkonna silmadest pääseda.

Ette tänades K.H

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme "piiripealne" talitlus ei tohiks turseid põhjustada. Menopausi ajal tekkiv naissuguhormoonide taseme järsk langus võib mõnevõrra soodustada vedeliku peetumist kehas, kuid suuri kliiniliselt olulisi turseid põhjustada ei tohiks. Soovitan tursete põhjuseid otsides kõigepealt ikka perearstile pöörduda. Kui kindlat tõbe ei leita, võib günekoloogiga arutada hormoonasendusravi võimalust. Omal algatusel võite proovida vedeliku eritumist soodustavaid ravimteesid, mille kohta saate juhatust apteegist. Silmaprobleemide osas annab nõu ikka silmaarst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.