Kas mul on kilpnäärme alatalitlus? 01.08.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Juba mitu aastat maadlen halva enesetundega. Peamisteks sümptomiteks on

– pidev väsimus, loidus, uimasus,
– aeglasem südametegevus (rahulolekupulss kisub tihti alla 60, umbes 55 kanti, ehkki olen pigem tundliku närvisüsteemiga inimene ja varem oli rahulolekupulss pigem ligi 70),
– kõrgem kolesterool, ehkki eluviisid ja toit on tervislik (hiljutine kolesteroolinäit 6,5 mmol/l, millest HDL-kol 2,0 mmol/l, LDL-kol 4,0 mmol/l)
– viimastel aastatel hiilivalt lisandunud kilod, mis ei taha kuidagi kaduda (kaal on muidu enam-vähem normis – 173 cm pikkuse juures 68 kg, aga erinevus mõne aasta taguse ajaga, mil kaalusin 60-62 kg, on ilmne),
– menstruatsioonitsükli ebaregulaarsus (tsükkel on mõnel kuul muutunud tunduvalt pikemaks ja vererohkemaks, samas mõnel kuul tsükkel tavalisest lühem),
– aeg-ajalt ootamatult tekkiv nõrkus, nii et tekib lausa värin,
– ärrituvus, depressiivsus,
– tihti esinev iiveldus,
– haprad küüned.

Annan endale aru, et paljud nendest sümptomitest on ebaspetsiifilised ja võivad viidata nii mõnelegi muule terviseprobleemile, aga siiski tuli ühe võimalusena pähe kilpnäärme alatalitlus. Hiljuti tehtud vereproovid näitasid kilpnäärme osas järgmist:
TSH 2.10 mU/I (ref. 0.40-4.00)
FT4 11.04 pmol/l (ref. 11.5-22.7)
TPO-Ak 32 kU/l (ref <60)

Seega FT4 on pisut alla normi, samas ülejäänud näitajad on korras. Varasemaid vereproove uurides märkasin ise, et FT4 on ennegi olnud alumise piiri lähedal, ent siiski siiani normi piirides, aga nüüd on see normist allapoole liikunud. Kas see võib siiski viidata alatalitlusele?

Ülejäänud vereproovid (hematoloogilised uuringud, vitamiinid, mineraalid) ja muud uuringud on mul igati korras olnud, seega ei oska halba enesetunnet millegi muuga seletada. Kas oleks põhjust - ja kas on üldse võimalik? - kilpnääret veel täpsemalt uurida?

Ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ei, Teil ei ole kilpnäärme alatalitlust. Teoreetiliselt võiks olla tegemist hüpofüüsi puudulikkusega, kuid sel juhul ei tohiks Teil olla menstruatsioone ja seega pean nn. sekundaarset kilpnäärme alatalitlust samuti ebatõenäoliseks. Ka TPO tiiter on Teil normis, seega pole Teil ka kilpnäärmehaigust, mis alatalitlust võiks põhjustada. Nn. isoleeritud madal FT4 on tekitanud palju diskussioone ja arutlusi, kas ka sellistel patsientidel peaks näiteks kasvõi raseduse ajal asendusravi määrama. Siiski pole normis TSH ja antikehade tiitri foonil asendusravist mingit kasu leitud.
Mõõdukas kehakaalu tõus ja kolesterooli normist kõrgemad väärtused on pigem seotud päriliku eelsoodumusega ja ealiste ainevahetuse muutustega. Kui järgite tervislikke eluviise, ei tohiks keskikka jõudmisele iseloomulikud muutused organismis mingeid tõsisemaid terviserikkeid põhjustada. Ärrituvusel ja depressiivsusel ei pruugi olla mingit otsest kehalist põhjust - pigem tuleks üle vaadata töö ja puhkereziim, nõu pidada psühholoogi, perearsti või hea sõbraga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.