L-Thyroxini doos 15.02.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

2008. a kevadel eemaldati mul kilpnääre, olen sellest ajast võtnud L-Thyroxini ja aeg-ajalt käinud vereanalüüsi andmas, et õiget doosi kontrollida. Alustasin annusega 100, siis otsustas perearst 5-6 a tagasi vastavalt analüüsile seda (ise) korrigeerida. Veidi hiljem sain endokrinoloogilt väga riielda, kuna peale spetsialisti ei tohi keegi ravimi annust muuta. Peale seda võtsin iga päev 100 ja 150 vaheldumisi. Käisin sügisel 2015 endokrinoloogi juures, kes kinnitas, et doosi muuta pole vaja. Mina ise kahjuks numbreid näinud pole, sest kõik liigub virtuaalselt. Jaanuaris 2016 andsin uued analüüsid ja perearst ütles, et kilpnäärme näitajad on paigast ära ja käskis doosi muuta - muidu iga päev 100, iga kolmas päev 125 Uurisin www.digilugu.ee, et leida oma vereanalüüsi vastuseid. Kuna mul puudub meditsiiniline oskus neid numbreid analüüsida, siis kahjuks leidsin ainult ühe tuttava tähekombinatsiooni: TSH 0,23 mU/l
Kas sellest lähtuvalt on minu L-Thyroxini doos õige?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TSH 0,23 mIU/l on normi alumisel piiril, mistõttu perearst ka vähendas veidi L-türoksiini annust. Suure tõenäosusega ei ole väsimus kuidagi kilpnäärme hormoonasendusega seotud. Siiski võiks perearst u. 3 kuu möödudes uued analüüsid (TSH, FT4) teha, et annuse vähendamise tulemuses selgusele jõuda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.