TSH kiire muutus 22.04.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul avastati veebruari alguses kilpnäärme ületalitus. Analüüside vastused olid järgmised:
• Kilpnääret stimuleeriv hormoon seerumis ¯ 0.02
• Vaba trijoodtüroniin seerumis ­ 7.52 pmol/L
• Vaba türoksiin seerumis ­ 32.3 pmol/L
• Türeoidperoksüdaasi vastane IgG seerumis ­ 202.4 kIU/L
• Türeotropiini retseptori vastane IgG seerumis Negatiivne
Sain raviks kõigepealt Tiotili 1 tbl 2 korda päevas, kokku kuu aega. Seejärel andsin uued analüüsid. Tulemused olid järgmised:
• Kilpnääret stimuleeriv hormoon seerumis 0.61
Endokrinoloog arvas, et peaksin jätkama veel Tiotiliga 1 kuu, 1 tbl päevas. Nädal hiljem selgus, et TSH oli tõusnud 2,7 peale. Endokrinoloog arvas, et nüüd võiks Tiotili ära jätta. Tiotili ärajätmisest on nüüd möödas 5 nädalat ja vereproov näitab nüüd järgmist:
• Kilpnääret stimuleeriv hormoon seerumis - 10,36
• Vaba trijoodtüroniin seerumis ­ 4,16
• Vaba türoksiin seerumis ­ 12,9
Kuidas ma peaksin edasi käituma? Endokrinoloog kirjutas välja 0,25 mg l-thyroxini päevas. Samas ta ütles, et kui enesetunne väga hull ei ole, siis ei ole vaja ka raviga alustada.
Millest võib märku anda nii kiire liikumine ületalitusest alatalitusse? Kas on oht, et rohtu võtma hakates reageerib keha sama ägedalt ja liigun tagasi ületalitusse? Mida võib lugeda esimesest vereproovist, kus olid määratud ka antikehad, kas see annab mingit aimu, millest kilpnäärme hädad põhjustatud on?

Tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teha pole vaja muud, kui oodata. Kilpnäärmehormoonide tase normaliseerub iseenesest paari kuu jooksul. Tegelikult Teil alatalitlust polegi, sest FT4 ja FT3 on normi piires. Tegemist on kilpnäärme autoimmuunse haigusega, kuid mitte selle kõige "vihasema" variandiga. Sellest ka kiire ravivastus ja suhteliselt leebe kulg. Siiski võib kilpnäärme ületalitlus taas korduda ja vajate edaspidi pidevat jälgimist (kontroll 1-2 korda aastas).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.