Autoimmuunne türeoidiit ja ravi raseduse ajal 03.08.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere dr Ambos

Olen 37-aastane ja hetkel 6.-ndat nädalat lapseootel (3. laps). Eelmisel nädalal selgus täiesti juhuslikult (palusin perearstil lihtsalt tervisekontrolliks analüüse teha ja nende seas ta tegi ka TSH analüüsi), et TSH on 5,92. Käisin endokrinoloogi vastuvõtul, kus uuriti kilpnääret ultraheliga (seal näis kõik ilus ja korras) ning võeti veel üks vereanalüüs, mille vastus oli positiivne ja nagu arst väljendus: mul on kilpnäärme lõhkumise haigus ja tuleb eluaeg ravimit võtta. See oli šokk.
Sümptomid, mis autoimmuunse türeoidiidi puhul kirjeldatakse, mul puuduvad. Ka muidu on tervis korras.
Arst määras 50mg L-Thyroxini päevas ja palus tagasi tulla 17. septembril. Muretsen sellepärast, et igal pool internetis kirjutatakse, et 50mcg on algannus ja seda suurendatakse kahe ndl pärast 100mcg-le. Ja siis kontrollitakse rasedal 6 nädala tagant. Ehk muretsen asjata, aga miks siis minul on ja jääb vähemalt 8-ks nädalaks annus 50mcg päevas? Arvestades just seda, et ootan last.
Möödunud sügisel oli mul ka raseduse peetumine ja muretsen väga selle raseduse kulu ja sündiva lapse tervise pärast.
Lisan siia ka väljavõtte endokrinoloogi juurest:
Anamnees:
Suunatud kontrolli.
Perearsti poolt tehtud analüüsid, kus TSH 5,9 mIU/l.
Kaasnevana rasedus 5 nädalat.
Raviks ordineeritud 1 nädala tagasi L-Thyroxin 50 mcg.
Ravil kaebusteta.
Varasemalt kilpnäärmega probleeme pole olnud.
UH vastust vaata alt.
Juurde võetud aTPO.
Vastuse saab homme.
Tagasi sept.2013
Teostatud analüüsid:
Immuunuuringud:
29.07.2013 TPO Ak: 112 kU/L
Diagnoos:
Diagnoos: E03.8 + Muu täpsustatud hüpotüreoos
Otsus:
Korduv kontroll.
aTPO-112
Patsiendil autoimm.türeoidiit.
Ravi juba ordineeritud,
Tagasi 2 kuu pärast.
Väljavõte.
Ravimid:
L-THYROXIN BERLIN-CHEMIE (Levothyroxinum natricum) 50mcg 100TK, tablett
1 tbl.hommikul 30 min.enne sööki

Tänud ette vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kes ja kus küll kirjutab, et alati ja igal juhul suurendatakse L-türoksiini annust 50-lt mikrogrammilt 2 nädala möödudes 100 mcg-le?! Võib-olla sel juhul, kui TSH on 50 mIU/l tehakse nii, kuid kindlasti mitte siis, kui TSH on 5,9 mIU/l. Ka siis kui tõepoolest annust 2 nädala möödudes suurendatakse, pole 2 nädala möödudes mõtet hormoonanalüüsi korrata, sest TSH muutub mitte päevade, vaid kuude jooksul. Kõik on siiski veidi komplitseeritum, kui internetis kirjutatakse. Muidu poleks ju mõtet arste koolitada, juhata lihtsalt igaühele õiged internetisaidid kätte ja haigus saab ravitud.
Tegelikult on Teid uurinud endokrinoloogi põhjust usaldada, sest diagnoos on igati põhjendatud ja ravi asjakohane. Arvestades rasedust on doktor Teid isegi üsna kiirelt tagasi kutsunud, tavaliselt teeme seda 3-4 kuu möödudes. Tahaksin Teid julgustada, sest kilpnäärme alatalitlus on Teil minimaalne (seepärast pole Teil ka vaevusi) ja loodet see tõenäoliselt ei kahjusta. Siiski parem karta kui kahetseda ja L-türoksiini soovitan võtta. Noorte naiste puhul ja rasedate puhul eriti ravime pigem veidi üle, kui et jätame ravimata. Edaspidine jälgimine näitab, kas jääte pikemalt 50 mcg-se annuse juurde või tuleb annust mõne aja möödudes siiski suurendada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.