Karvakasv ja väsimus 18.01.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
mure selles, et olen tarvitanud rasedusvastaseid hormoontablette aastaid 18-25. Peale seda lõpetasin. Kuid tekkis probleeme näonahaga, akne. Sain ravi ja aknest justkui lahti. Aga ilmselt tablettidest tekitatud hormonaalsest tasakaalu seisundist tekkisid tumedad karvakesed - ülahuulel olid varem udusulekesed, nüüd on need tumedama tooniga, üksikud karvad kasvavad lõuale ja lõua keskele huule alla nõgususse ja nabast alla kõhule, üksikud rindadel. Kõik see on üsna häiriv, naistearst ütles, et see ei ole nende valdkond, et siis oleks kätel samuti karvakasv nähtavalt muutunud, kui oleks suguhormoonide probleem. Lisaks on kogu aeg väsimus ja lihtsalt magamisest välja ei puhka. Kas siin on üldse põhjust, miks küsida perearstilt saatekirja endokrinoloogi juurde?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Midagi otseselt endokriinhaigusele viitavat Teie vaevustes ei ole. Kilpnäärme osas teeb esmased analüüsid perearst. Kilpnäärme talitlushäire võiks olla väsimuse põhjuseks, kuid väsimusel võib olla ka tuhat muud põhjust. Karvakasvu rohkenemine võib olla tingitud meessuguhormoonide liiast, kuid sel juhul peaks probleem olema ilmne ka günekoloogile. Tavaliselt teevad nemad sel juhul ka vastavad uuringud (suguhormoonid, munasarjade ultraheli jne.). Igaks juhuks võib perearstiga probleemist siiski rääkida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.