Kilpnäärme alatalitlus ja kehakaal 11.07.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, kirjutan oma kehakaalu pärast. Olen ülekaalus 35 kg, BMI 32. Aasta alguses, kui avastati kilpnäärme alatalitlus TPO 2000, TSH 13,5, hakkasin L-Tyroxini võtma 50mgr, siis rohkem ja alates aprillist võtan 175mgr. Viimane analüüs oli TSH 0,02, T4 ja T3 normis. Sel aastal olen juurde võtnud 10 kg. Eelmise kahe aastaga 25 kg. Kas endist kaalu on veel võimalik kunagi tagasi saada? Kas ülekaalu põhjused on ainult kilpnäärmes? Kas TSH 0,02 on ohtlik? Mis juhtub, kui kahe kuu pärast uuesti analüüse tegema minnes on TSH veelgi langenud? Pärast analüüside kättesaamist võtsin nädal aega 150mgr ja kaal hakkas hullult kasvama, ma ei suutnud enam ennast liigutadagi, läksin tagasi 175mgr peale, enesetunne paranes ja nädalaga kasvanud ülekaalust sain lahti. Nüüd hakkasin dieeti pidama ja 1 kg on langenud, mitte rohkem, tunnen et kilod ei kao, isegi range dieediga mitte. Kõik üldanalüüsid on korras. Diabeeti ei ole. Ei oska kellegi poole pöörduda, ega kuskilt viga otsida, aga see kehakaal tapab enne kui mingi muu haigus. Kas võib alatalitlusel olla seos neerupealiste puudulikkusega, nagu kirjanduses vihjatakse? Ehk oskate midagi arvata?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie ülekaalu põhjus ei ole kindlasti kilpnäärme alatalitlus. Mõõdukas alatalitlus võis mängida üksnes vähest soodustavat rolli. Seetõttu ei saa Te ka L-türoksiini isegi üleannustades (TSH on selgelt liiga madal ja näitab üleannustamist) kaalutõusu pidama.
L-türoksiini annust ei muudeta enesetunde või kaalunumbri alusel, vaid hormoonanalüüside alusel. Ülekaalul ja halval enesetundel on palju teisi võimalikke põhjuseid ja nii ongi mõõdukast alatalitlusest saanud mõõdukas ravitekkeline ületalitlus. Igasugune ravimi üleannustamine on kahjulik. Ravitekkeline ületalitlus põhjustab luuhõrenemist ja südame rütmihäireid, pikemalt kestes väsimust ja kurnatust.
Kõigepealt soovitan oma raviarstiga olukorra üle nõu pidada. L-türoksiini annus peab olema adekvaatne ja hormoonid selle foonil korras. Kehakaaluga tuleb võidelda tervislikku eluviisi rakendades, kui sellest abi pole, võib mõelda bariaatrilisele lõikusele (esialgu Teie BMI veel siiski lõikuse näidustust välja ei anna).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.