Kas kilpnäärme põletik võib olla mitterasestumise põhjus? 12.02.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul on selline küsimus, et kas kilpnäärme põletik võib olla põhjus, miks ei saa rasestuda? Käisin paar kuud tagasi arsti juures kahtlusega, et olen rase. Tuli välja, et ei ole rase. Läksin siis perearsti juurde kaebusega, et kõht on suuremaks läinud ja pidev väsimus. Arst võttis siis vereproovi kilpnäärme põletikku kahtlustades. Kartsin muidugi vastusele järgi minna, kuna olen kuulnud, et see on põhjus, miks naine rasestuda ei saa. On see siis tõsi või ei tasu midagi sellist karta?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme põletiku all mõeldakse tavaliselt kroonilist autoimmuunset türeoidiiti. See on päriliku eelsoodumusega kilpnäärmehaigus, mis suurendab kilpnäärme alatalitluse (veidi ka ületalitluse) riski. Iseenesest kulgab haigus enamasti vaevusteta. Kõhu suurenemist ei saa autoimmuunse türeoidiidiga küll kuidagi seostada. Perearst otsustas teha analüüsi tõenäoliselt lihtsalt igaks juhuks, sest autoimmuunne türeoidiit on Eestis üsna sage.
Autoimmuunne türeoidiit ise naise viljakusele ei mõju. Viljakust võib pärssida kilpnäärme alatalitlus. Kui alatalitlus diagnoositakse, tuleb asendusraviga (sünteetiline kilpnäärmehormoon) hormoonisisaldus organismis taastada ja rasestumine on taas võimalik.
Millest selline mure juba nii noores eas? Kas soovite kohe rasestuda? Soovitan nõu pidada oma günekoloogiga ja esitada talle kõik oma kõhklused ja kahtlused.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.