Radioaktiivse joodi joomine, joodivaene dieet 19.01.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Küsimus puudutab tegelikult rohkem ikka mu ema. Emal avastati umbes 1 a tagasi kilpnäärme vähk, tehti operatsioon. Nüüd 1a hiljem avastati siirded ja et peab minema seda joodi jooma. Ma olen tegelikult enam-vähem kõigega kursis. Ainus asi, mis on meil mõlemil arusaamatu on oodivaene dieet. Et siis selle dieediga seoses ei tohi tarbida jodeeritud soola ja meresoola. Aga kas mingit teist soola tohib tarbida? On näiteks ülikallis Rose sool, mis on kõrgelt Andidest ja seal pole joodi sees. 100 gr tootes sisaldub:

1. raud 3,3mg
2. kaalium 432mg
3. magneesium 125mg
4. naatrium 38.6 grammi
5. kaltsium 477mg
6. vask 0,05mg
7. tsink < 0,01mg
8. kloriidid 60% ja niiskus 0,08%

Olen ülimalt tänulik vastuse eest :)

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tarbida võib ka täiesti tavalist soola, mis ei ole jodeeritud ega meresool. Eestis on kauplustes müügil nii jodeeritud kui jodeerimata sool. Jodeeritud variant on tavaliselt kallim. Kui sool on jodeeritud, on see pakendil kirjas ja kui vastavat märget ei ole, on sool jodeerimata ja seda võib kasutada. Ei pea olema ülikallis Andidest pärit mäestikusool (kuigi ka seda võib tarbida).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.