Sõlm kilpnäärmes ja operatsioon 05.09.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

mu elukaaslasel (mees 26 a) leiti kevadel kilpnäärmest sõlm (u 2cm). Arst tegi kindlaks, et see on "külm sõlm". Kaks korda tehti biopsia, aga uuringu põhjal ei osatud öelda, kas see on pahaloomuline või mitte. Kaks erinevat endokrinoloogi soovitasid lõikust. Nüüd läheb ta järgmine nädal operatsioonile ja alles seal selgub, kas välja võetakse kogu kilpnääre või ainult osa sellest. Oleme mures, sest ei tea, mis teda täpselt ees ootab. Kui suur võib olla risk, et selle "külma sõlme" taga peitub hoopis vähk, mis opil avastatakse?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ega muud teha ei ole, kui lõikusel tehtava uuringu tulemus ära oodata. Kiiruuringu tulemusest sõltub operatsiooni ulatus - vähi korral eemaldatakse terve kilpnääre, healoomulise leiu korral ainult sõlm või sõlmeline sagar. Kui selgub, et tegemist on vähiga, järgneb lõikusele radiojoodravi. Vähi tõenäosus pole väga suur - 5-10%, kuid siiski arvestatav. Samas ravitakse kilpnäärmevähiga patsiendid enamasti täiesti terveks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.