Veresuhkru tõus 01.02.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen II tüüpi diabeetik, süstin insuliini. Viimase 3 kuu jooksul on suhkru tase veres tõusnud. Vastavalt diabeedikabineti meedikute koolitusele olen kaks korda tõstnud doosi 4 ühiku võrra, hetkel on hommikul NOVOMIX30 18TÜ ja õhtul LEVEMIR 16TÜ, kuid ikkagi on näit suur, nimelt hommikuti vahemikus 8,2 kuni 9,0 ja kehakaal samal ajal on ka 5 kg tõusnud, olen niigi ülekaaluline. Toitumisel muutusi pole olnud. Kas tohin iseseisvalt veel doosi suurendada või on vajalik kiiremas korras otsida abi eriarstilt või aitaks ka perearst, kuna eriarsti vastuvõtule saamine on problemaatiline?
Palun, kui võimalik, saata vastus meilile.
Ette tänades
L.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kehakaalu tõus vähendab organismi tundlikkust insuliinile, seega võib 5kg lisakaalu veresuhkrut tõsta küll. Kui hommikune veresuhkur kipub kõrge olema, on kõige lihtsam lahendus suurendada hilisõhtuse Levemiri annust (see on Teil praegu suhteliselt väike). Samas peaks veresuhkrut aeg-ajal mõõtma ka õhtupoolikul, võib-olla on kurja juur hoopis õhtustes kõrgetes näitudes, mis ei jõua hommikuks piisavalt langeda. Sel juhul vajate lihtsalt rohkem lühitoimelist insuliini söögijärgse veresuhkru korrigeerimiseks ja tuleks hoopis ravireziimi muuta - süstida NovoMix 30/70 kaks korda päevas (Levemir sel juhul ära jätta) või minna hoopis üle 4 süstile - NovoRapid kolm korda päevas enne põhisööke ja Levemir enne uinumist. Soovitan siiski arstiga nõu pidada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.