Hormonaalne tasakaal 28.12.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Palun, kas oskate soovitada, kus saaks teha hormooni analüüs, et teha kindlaks, kas mul on progesterooni vaegus või östrogeeni dominants? Kasutan hetkel arsti poolt määratud bioidentset östrogeeni ja progesterooni, aga tahaks kontrollida, mis vahekorras hetkel mu hormoonid on. Kas Eestis ei tehta süljeteste, mis peaks olema oluliselt täpsem kui vereanalüüs? Kahjuks minu arst ei ela enam Eestis ja abi pole kuskilt saada, et hormoonide tasakaalu monitoorida...

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Hormoonasendusravi või hormonaalse kontratseptsiooni foonil pole naissuguhormoonide tasakaalu monitoorimisel mõtet. Teie organismis on vastavat hormooni enam-vähem niipalju, kui tabletiga sisse sööte. Teie oma munasarjade talitlus on kas ebapiisav või mahasurutud. Süljest määratakse minuteada Eestis üksnes kortisooli (neerupealiste hormooni) ja teiste hormoonide määramiseks süljest ei näe ka vajadust. Soovitan arutada oma probleeme Teile hormoonravi määranud arstiga või mõne teise sama eriala spetsialistiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.