Hormoonide tasakaal? 24.10.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere-tütrel (17) oli möödunud veebruaris tugev kõhuvalu, aprillis leiti munasarja tsüst, mida raviti antibeebipillidega. Võttis neid 6 kuud, kuid nüüd on valud siiski kordunud. Kuna järjekorrad arstile on pikad, hakkasin mõtlema, kas äkki kontrollida üldse hormoonide tasakaalu vms, kuna umbes aasta on tulnud ka juukseid väga palju peast ära, viimasel ajal lausa mitmed peotäied korraga, menstruatsioon hakkas hilja (15) ja ta on ka selline füüsiliselt "lapse ohtu". Diagnoositud on ka ato. dermatiit, suunurgad lõhenevad viimased paar kuud ja enam ei saagi aru, kas tegu vitamiin B mitteomastamise või muuga. Iga arst tegeleb kahjuks oma "reaga" ja organism kui tervik ei huvita kedagi. Nahaarst ja allergoloog ütlevad, et vitamiinipuudus tänapäeval pole aktuaalne...Kas oleks põhjust endokrinoloogile pöörduda või on võimalik mõni spetsiifiline vereanalüüs teha kasvõi oma raha eest? Tänuga!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt ei ole munasarjatsüst kuhugi kadunud ja kõhuvalude kordudes tuleb uuesti günekoloogi jutule minna. Samas on menstruatsioonide algus 15-aastaselt täiesti normipärane ja atoopilisest dermatiidist, suunurkade lõhenemisest ega juuste väljalangemisest ei saa kuidagi B- ega ühegi teise vitamiini vaegust välja lugeda.
Kui tüdruk toitub mitmekülgselt, sööb leiba, piimatooteid, liha-kala ja puu-ning juurvilju, ei ole vitamiinivaegus tõepoolest aktuaalne. Igaks juhuks võib perearstiga siiski nõu pidada, kontrollida organismi rauasisaldust (rauavaegusaneemia on noortel naistel suhteliselt sage probleem) ja kilpnäärmehormoone (eriti, kui perekonnas on eelnevates põlvkondades kilpnäärmehaigust).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.