Hormoonide tasakaal, östrogeen. 01.10.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 24 a. neid, ning mul on probleem juuste väljalangemisega alates 15 a-selt. Umbes samas vanuses tuli probleem ka aknega, mis vahepeal väga äge oli. 17-aastaselt hakkasin tarbima beebipille ja peale seda olen akneprobleemi suutnud "maha suruda" (abi sain Diane 35-st, Jeanine). Kahjuks aga mure juuste väljalangemisega jäi. Kui muidu penahk iseenesest oli korras, siis paar aastat tagasi ilmus kõõmaprobleem. Käisin peanahka uurimas ühes keskuses ja selgus, et peanahal seborroiline dermatiit või siis sebbrröa. Peale seda võtsin ennast tõsiselt käsile läksin endokrinoloogi vastuvõtule, et hormoonide tasakaalu analüüs teha. Arst aga ütles, et palju võib hormoonide tasakaalu kohta välimiste näitajate põhjal öelda (juuksepiir taandunud, samas liigset karvakasvu kaenla või naba all pole, samas pole ka rinda mul eriti olla), selle põhjal võis arvata, et testosterooni tase ilmselt kõrgem pole, küll aga östrogeeni tase pole tasakaalus ja sellest jääb vajaka. Asendasime need sünteetilised hormoonid, mida siiani kasutanud olen, looduslikega (östrogeen -divigel lisaks ka duphastol). Selgus ka, et mul võib probleem olla, et keha ei omasta toite ja seetõttu östrogeeni tootmine kehas paigast ära. Sõin iga päev ka magusat, šokolaadi, mille nüüdseks lõpetan. Praegu olen 2 nädalat uusi hormoone kasutanud. Küsimus aga, et kuna võiksin hakata tähelepanelikumalt vaatama, kas on abi neist? Kas see peanaha haigus võib seotud olla samuti hormoonidega? Olen tõesti väga kurb, sest juuksed nagu pudeneksid mõni päev peast kui sõrmega läbi juukse tõmban, ja nii pikki aastaid. Verest analüüsid näitasid:

Kreatiniin- 69 umol/l
ASO- 217 I.U./ml
C- reakt. valk- 0 mg/l
Ferritiin- 27,5 ug/L
vaba T3- 4,61 pmol/L
TSH- 1,59 mlU/L

kas need näidud on normis?

Tänan ette vastuse eest,

Lugupidamisega

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mina uuest östrogeen-gestageenist küll imet ei ootaks. Kõõmal ja juuste väljalangemisel on enamasti kombineeritud põhjused (osaliselt pärilikku laadi, osaliselt keskkonnast tingitud). Hormonaalsed kontratseptiivid, mis suurendavad naissuguhormoonide sisaldust organismis mõjuvad enamasti kõik nahale hästi. 24-aastaselt peaks akne taanduma juba ka ealiselt. Juuste suhtes on lugu palju keerulisem.
Teie kirjas toodud analüüsid on kõik korras. Tõenäoliselt on Teid piisavalt uuritud ja tõsisemat haigust pole organismis leitud. Soovitada võiks tervislikku tasakaalustatud toitumist, piisavalt tervisesporti, sauna ja veeprotseduure, asjatundlikku juuksehooldust. Ja kannatust! Kaks nädalat on kindlasti liiga lühike aeg, et mingit muutust tähele panna. Pakun pigem 4-6 kuud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.
Tervitades