Kas probleem(i alge) võib olla kilpnäärmes? 07.08.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
ma ei teagi kust alustada täpselt. Olen viimased 9 aastat pidevalt aknega hädas, põhjust ei tea ja välja ravida pole keegi suutnud pidevate arstivisiitidega, aga sellega olen leppinud. Ju mingisugune põletik on pidevalt sees.

Siis suunati ka naistearsti juurde jm hormoone kontrollima, nüüd pole kontrolli alla sattunud. Tsüklit kas polnud või oli ebaregulaarne.
-Ma ei ole ka saanud kuidagi oma kaalu kontrolli alla. Olen 173 cm ja kaalun 75 ja olen veelgi rohkem kaalunud (isegi kuni 87 kg paar aastat tagasi). Kas selle mitte langemise põhjus võib olla kilpnäärmes, et see ei pane toimima ainevahetust?
-Lisaks mul on ka see pigmendilaikude tekkimine viimase aasta ajaga- viimase aastaga on kehale neid tekkinud kui seeni peale vihma.
-Ja juuksed hakkasid juba ammu vähenema puberteedi alguse ajal. Kunagi, aastaid tagasi sattusin korra endrokrinoloogi juurde veel põhikooli ajal ja siis toona olid testid korras ja ka kaal enam-vähem.
-menstruaaltsükkel on ebaregulaarne ja viimasel aastal hakkab meeletu valuga
-külmatundlikkus alati

Mida ma peaks tegema? Milles on viga?
Tänan

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks on meili teel Teie probleemide lahendamine võimatu. Tuleb ikka arsti juurde minna ja uuesti analüüse teha. Ebaregulaarse tsükli tõttu võiksite pöörduda günekoloogi poole. Tema teeb Teile vajadusel ka hormoonanalüüsid, sest tsüklihäired koos raviresistentse aknega võiksid viidata meessuguhormoonide liiale.
Kui günekoloog midagi ei leia, võiks tõepoolest ka kilpnääret kontrollida, eriti, kui Teie sugulastel on kilpnäärmehaigust ka varem diagnoositud. Juuste hõrenemine ja mõõdukas ülekaal ei ole küll iseloomulikud kilpnäärmehaiguse tunnused, kuid kilpnäärme alatalitluse korral võivad need tõepoolest esineda. Kilpnäärme osas teeb esmased uuringud perearst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.