Kilpnäärme sonograafia 22.02.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Sooviks paar küsimust kilpnäärme sonograafia kohta: kilpnäärme asetus iseärasusteta
kilpnääre normaalse mahuga
kilpnäärme ehhogeensus madalam
kilpnäärme ehhotekstuur ühtlane
kliinilist tähelepanu vajavaid sõlmesid kilpnäärmes ei leidu
verevool kilpnäärme arterites-veenides veidi intensiivistunud
Mida tähendab ehhogeensus madalam ja verevool kilpnäärme arsterites -veenides intensiivistunud? Ja miks see nii on, tavaliselt?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kokkuvõttes on Teie kilpnäärme ultrahelileid normi piires. Madalam ehhogeensus tähendab suuremat vedelikusisaldust kilpnäärmekoes ja võib olla iseloomulik põletikulistele muutustele (näiteks krooniline autoimmuunne türeoidiit). Samas ei ole ehhogeensuse osas olemas mingeid norme ja iga radioloog hindab tulemust subjektiivselt, ka normaalne variaabelsus on väga suur. Kilpnäärme põletiku diagnoosimine ei toimu kunagi ultrahelileiu alusel. Kroonilise põletiku korral on kõige olulisemaks kõrge antikehade tiiter ja alaägeda põletiku korral iseloomulikud vaevused ja põletikunäitajate tõus vereanalüüsides.
Verevoolu suhteline intensiivsus viitab lihtsalt heale verevarustusele ja on selline enamasti noortel inimestel.
Soovitan arutada ultraheliuuringu tulemust oma arstiga, kes teab Teie vaevusi ja vereproovide tulemusi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.