Morgani sündroom 07.02.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mu emal on 20 aastat tagasi diagnoositud hüpofüüsi adenoom. Väidetavalt on kasvaja taandarenenud, kuid erinevad kaebused on jäänud. Nüüd soovitas neuroloog külastada endokrinoloogi ja kirjutas saatekirjale diagnoosiks küsimärgiga Morgani sündroomi. Otsisin internetist, kuid ainus, mis teada sain on see, et haigel avalduvad maskuliinsed näitajad - habeme kasv. Kas saaksite natuke täpsustada, mis haigusega on ikkagi tegemist?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Vabandan vastuse viibimise pärast, mille põhjustasid portaali uuendamisega seotud tehnilised probleemid.
Hüpofüüsi adenoom on hüpofüüsi healoomuline kasvaja, mis võib põhjustada kahesuguseid probleeme. Kui kasvaja on suur (läbimõõduga üle 1cm), surub ta teistele ajustruktuuridele ja põhjustab sellega neuroloogilisi vaevusi. Selle aspektiga tegelevad neuroloogid ja neurokirurgid. Teiselt poolt võib igas mõõdus kasvaja olla nn. hormoonaktiivne s.t. produtseerida ülehulkades mõnda hüpofüüsi hormooni. Suuremõõduline kasvaja võib oma survega ülejäänud hüpofüüsile põhjustada ka hüpofüüsi hormoonide tootmise vähenemist või lakkamist. Selle aspektiga tegelevad endokrinoloogid.
Seega pole imestada, et neuroloog Teie ema endokrinoloogi juurde suunas. Tõenäoliselt on vajalik hüpofüüsi talitluse kontroll (seda saab kontrollida hormoonide taseme määramisega veeniveres). Kahjuks ei ütle Morgani sündroom mulle endokrinoloogilises tähenduses midagi. Küsisin ka kolleegidelt neuroloogidelt, kuid ka nemad ei osanud arvata, mida Teie ema neuroloog silmas pidas. Soovitan Teil koos emaga endokrinoloogi vastuvõtule minna ja küllap saate rahuldava seletuse.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.