Krooniline kilpnäärme ületalitlus 19.11.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kuidas see saab nii olla, et olen 17 ja mul on krooniline kilpnäärme ületalitlus? Võtan paari kuuga meeletult alla, siis saan rohtusid ja võtan topelt juurde ja siis jälle alla. Miks see nii on? Kas kilpnäärme haigused võivad ägestuda?
Ettetänades.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie haiguse nimi on tõenäoliselt difuusne toksiline struuma. See on päriliku eelsoodumusega krooniline autoimmuunne haigus, mida päriselt välja ravida pole võimalik. Tablettravi teeb hormoonid korda ja aitab haiguse viia ägenemisfaasist vaibefaasi, kuid uus ägenemine ei ole kunagi välistatud.
Kui ägenemised sageli korduvad (näiteks igal aastal), on mõistlik arutada raviarstiga radikaalse ravi (operatsioon või radiojoodravi) võimalust. Radikaalse ravi tulemuseks on püsiv kilpnäärme alatalitlus, hormoonid hoitakse normis asendustabletiga, mida tuleb võtta iga päev. Samas haigus enam ei ägene ja ka kaalukõikumised kaovad.
Soovitan nõu pidada nii oma vanemate kui oma raviarstiga. Koos leiate parima lahenduse.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.