Kõrged kilpnäärme antikehad ja kaasuvad ravimid 19.02.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere Lp. Anu Ambos,

Olen 17 a. noor neiu. Tehti analüüsid ja selgus: TPO-ak / türeoidperoksüdaasi vastased antikehad on suurem kui 1000. (Norm alla 35).

FT4 - 11.8
FT3 - 5.8
TSH - 3.83

Kuidas saaks TPO-ak veres vähendada, et neid antikehasid nii palju ei oleks? Nagu ma aru saan, viitab see tõsisele kilpnäärme põletikule. Kui mul kunagi lapsed sünnivad, kas on suur oht, et nemad sama suures koguses antikehi saavad? Järsku enne rasedust peaks põletikulise kilpnäärme ära opereerima, et põletikust ja antikehadest vabaneda?

Lisaks sellele murele, sooviksin ma teada, kas Roaccutanet võib koos Diane35 võtta? Roaccutane akne raviks ja Diane rasestumise ärahoidmiseks.

Suured tänud teile ja kõike kaunist!

Triin

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TPO tiitrit vähendada ei ole võimalik. Tegelikult ei ole see ka vajalik, sest antikehad on kilpnäärmespetsiifilised ja teisi organeid ja kudesid ei kahjusta. Vajalik on jälgida kilpnäärmehormoonide taset s.t. kord aastas teha hormoonanalüüs. Kui kroonilise autoimmuunse türeoidiidi tõttu peaks tekkima kilpnäärme alatalitlus, alustatakse asendusravi sünteetilise kilpnäärmehormooniga.
Kroonilise autoimmuunse türeoidiidi suhtes esineb pärilik eelsoodumus, mis võib ilmneda ka Teie lastel (tüdrukutel sagedamini kui poistel). Seda kilpnäärme äraopereerimisega välida ei saa, kuna pärandub immuunsüsteemi iseärasus, mis põhjustab suguküpses eas kilpnäärmevastaste antikehade tiitri tõusu. Lapseeas esineb antikehade tiitri tõusu üliharva ja ka kilpnäärme talitlushäired on lapseeas haruldased.
Roaccutane on teratogeenne (lootetoksiline) ravim ja seetõttu tulebki seda kasutada ainult koos usaldusväärsete rasestumisvastaste vahenditega. Seega sobib DIANE 35 sel juhul hästi kontratseptiiviks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.